{"vars":{{"pageTitle":"Miliardowe środki na zieloną energię. BGK wspiera budowę morskich farm wiatrowych w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","bank-gospodarstwa-krajowego","bgk","kongres-3w","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641342}} }
300Gospodarka.pl

Miliardowe środki na zieloną energię. BGK wspiera budowę morskich farm wiatrowych w Polsce

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas kongresu 3W, pytaliśmy gości wydarzenia o najważniejsze zagadnienia dotyczące wody, wodoru i nowych technologii węglowych. W jednym z wywiadów rozmawialiśmy z Marcinem Terebelskim, dyrektorem ds. wsparcia analiz produktowo-finansowych w BGK.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) jest jedną z kluczowych instytucji wspierających budowę morskich farm wiatrowych w Polsce. Jak powiedział w rozmowie z dziennikarką 300Gospodarki Marcin Terebelski, dyrektor ds. wsparcia analiz produktowo-finansowych w BGK, rola banku w tym zakresie jest dwutorowa.

Po pierwsze, BGK udziela finansowania na budowę morskich farm wiatrowych. Jest jednym z konsorcjantów, który udzielił finansowania dla pierwszej takiej farmy wiatrowej w Polsce, która powstanie w 2026 roku. Łączna wartość inwestycji to ponad 100 mld zł w samym pierwszym etapie.

Po drugie, BGK prowadzi działania edukacyjne, aby zachęcić polskie firmy do udziału w łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Szacuje się, że w pierwszym etapie rozwoju tego sektora w Polsce udział lokalnego kontentu może wynieść ponad 20 proc.

Morskie farmy wiatrowe są jednym z filarów transformacji energetycznej w Polsce i docelowo całej Unii Europejskiej – powiedział Marcin Terebelski.

Zobacz więcej wywiadów z Kongresu 3W:
Polecamy również: