{"vars":{{"pageTitle":"Minimalna pensja jeszcze pójdzie w górę? Ministerstwo rodziny i pracy ma plan","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dyrektywa-unijna","koszty-utrzymania","ministerstwo-rodziny-pracy-i-polityki-spolecznej","najnowsze","placa-minimalna","poziom-wynagrodzen","prace-legislacyjne","stopa-wzrostu"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"21 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":709941}} }
300Gospodarka.pl

Minimalna pensja jeszcze pójdzie w górę? Ministerstwo rodziny i pracy ma plan

Ile będzie wynosić minimalna pensja w Polsce? Według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najniższa krajowa powinna stanowić 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Projekt ustawy, który określi minimalną pensję na tym poziomie właśnie trafił do do wykazu prac legislacyjnych i programowych.

O projekcie poinformował ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak powiedziała, jest on zgodny z unijną dyrektywą dot. adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w całej UE. W rozmowie z radiową Trójką ministra powiedziała, że resort pracuje nad wprowadzeniem tzw. europejskiej płacy minimalnej, a odpowiednia zapowiedź została już wysłana do wykazu prac legislacyjnych.

Proponujemy, żeby to minimalne wynagrodzenie wynosiło 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. To jest zgodne z dyrektywą Parlamentu Europejskiego – dodała.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Unijna dyrektywa 2022/2041 w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej nie wskazuje minimalnego poziomu wynagrodzenia. Nakłada jednak na państwa członkowskie uwzględnienia poziomu minimalnego wynagrodzenia.

Przy ustalaniu – lub aktualizacji – poziomu minimalnego wynagrodzenia brana jest pod uwagę m.in. siła nabywcza ustawowych wynagrodzeń minimalnych, z uwzględnieniem kosztów utrzymania oraz ogólny poziom wynagrodzeń i ich rozkład. Poza tym liczą się także stopy wzrostu wynagrodzeń. Ponadto należy zwracać uwagę na długoterminowe krajowe poziomy produktywności i ich zmiany.

Termin wdrożenia dyrektywy mija w listopadzie 2024.

Od 1 stycznia 2024 płaca minimalna w Polsce wynosi 4 242 zł brutto, na 1 lipca ma zostać podniesiona do 4 300 zł brutto.

Polecamy: