{"vars":{{"pageTitle":"Minister funduszy za opóźnieniem dyrektywy budynkowej. "Musimy się do tego dobrze przygotować"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","budynki","czyste-powietrze","dyrektywa-budynkowa","epbd","katarzyna-pelczynska-nalecz","najnowsze","ogrzewanie","termomodernizacja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706466}} }
300Gospodarka.pl

Minister funduszy za opóźnieniem dyrektywy budynkowej. „Musimy się do tego dobrze przygotować”

Polska powinna wynegocjować późniejsze wprowadzenie w życie zmian w dyrektywie budynkowej, uważa minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Zmiany w dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) przyjęto w UE w połowie kwietnia. Zakłada ona między innymi renowację najmniej efektywnych energetycznie budynków. Nowe budynki publiczne mają być zeroemisyjne od 2028, a prywatne – od 2030 roku. Więcej na temat dyrektywy – w naszym explainerze.

Przyjęcie nowelizacji dyrektywy oznacza konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian w prawie krajowym każdego z państw członkowskich. Według Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, Polska powinna negocjować przesunięcie terminu wprowadzenia zmian.

Czas na przygotowania

Dyrektywa budynkowa ma wejść według dotychczasowych regulacji w 2026-2027 roku i tu już wkracza kwestia polityczna. Tu już mówię w imieniu własnej formacji – otóż uważamy, że Polska jest Unii Europejskiej i powinna być, ale w tej Unii Europejskiej powinniśmy mieć twardą swoją własną agendę i własny interes – powiedziała minister w “Sygnałach Dnia” w Polskim Radiu.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


– W interesie Polski jest być może zawalczenie o to, żeby odłożyć o dwa-trzy lata dyrektywę budynkową – mówiła minister.

Byłby to czas na przygotowanie transformacji energetycznej, w wyniku czego energia i ogrzewanie byłyby tańsze a budynki w odpowiednim stopniu ocieplone.

Musimy się do tego dobrze przygotować i wtedy to jest korzystne – podkreśliła.

Jej zdaniem to kwestia efektywnego działania i budowania sojuszy w ramach UE.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Czytaj także: