{"vars":{{"pageTitle":"Minister kultury postawił w stan likwidacji TVP, Polskie Radio i PAP. Powód: weto prezydenta","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["media","ministerstwo-kultury-i-dziedzictwa-narodowego","najnowsze","polska-agencja-prasowa","polskie-radio","tvp"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"27 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":649888}} }
300Gospodarka.pl

Minister kultury postawił w stan likwidacji TVP, Polskie Radio i PAP. Powód: weto prezydenta

Zamieszania wokół publicznych mediów ciąg dalszy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz poinformował o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

O decyzji ministra poinformował w mediach społecznościowych resort kultury. Sienkiewicz uzasadnia to prezydenckim wetem do ustawy okołobudżetowej, którego celem było zablokowanie możliwości dofinansowania mediów publicznych obligacjami Skarbu Państwa.

– W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. – napisał w oświadczeniu Sienkiewicz.

Jak dodał postawienie spółek mediów publicznych w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”

– Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela – oświadczył minister kultury.

Decyzja MKiDN to kolejna odsłona sporu wokół mediów publicznych, jaki wybuchł po odwołaniu przez ministra kultury dotychczasowych władz TVP, Polskiego Radia i PAP i zastąpieniu ich ludźmi z mianowania resortu kultury, który zgodnie z prawem ma 100 proc. kapitału akcyjnego w spółkach mediów publicznych. Decyzji Sienkiewicza od początku nie uznawały zarządy mediów powołane przez Rade Mediów Narodowych oraz politycy Prawa i Sprawiedliwości. Posłowie PiS od dnia decyzji Sienkiewicza prowadzą tzw. kontrolę poselska w siedzibach TVP i PAP.

Zmiany w mediach publicznych krytykuje też Kancelaria Prezydenta uznając je za nielegalne. Prezydent Andrzej Duda z tego właśnie powodu zawetował ustawę okołobudżetową.

– Podjąłem decyzję o zawetowaniu ustawy okołobudżetowej na rok 2024, w której znalazły się 3 miliardy złotych na media publiczne. Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa. Media publiczne trzeba najpierw rzetelnie i zgodnie z prawem naprawić – napisał Andrzej Duda w serwisie X (dawniej Twitter).

oprac. Marek Chądzyński