{"vars":{{"pageTitle":"Ministerstwo klimatu chce wspierać gaz ziemny w ciepłownictwie, mimo że wie, że jest emisyjnym paliwem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["emisje-gazow-cieplarnianych","gaz-ziemny","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","paliwa-kopalne","pge","pgnig"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"12 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":160766}} }
300Gospodarka.pl

Ministerstwo klimatu chce wspierać gaz ziemny w ciepłownictwie, mimo że wie, że jest emisyjnym paliwem

Gaz ziemny powinien być wspierany jako paliwo dla ciepłownictwa, nawet mimo tego, że jest paliwem emisyjnym – tak uważa wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

„Musimy cały czas pamiętać, że gaz ziemny jest jednak paliwem emisyjnym. Dlatego docelowo rola gazu będzie ograniczona. Ważne są przemyślane nakłady na infrastrukturę gazową, tak aby były one racjonalne i zakładały, że mówimy cały czas o gazie ziemnym jako paliwie przejściowym” – powiedział Guibourgé-Czetwertyński podczas konferencji „Śląski Ład”.


Przeczytaj także: Gaz jest skończony– uważa prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego


„Nieco odmienna jest sytuacja w przypadku ciepłownictwa, ponieważ obecnie ciepłownie wykorzystują głównie jako paliwo węgiel kamienny – tak dzieje się przykładowo w Warszawie. Dlatego gaz ziemny jest jedynym paliwem zastępczym i to rozwiązanie musi być wspierane w programach inwestycyjnych” – dodał wiceminister.

Inwestycje związane z budową bloków gazowych w dwóch warszawskich elektrociepłowniach realizuje obecnie PGNiG Termika. Natomiast Polska Grupa Energetyczna (PGE) chce w ciągu najbliższych 8 lat we wszystkich ciepłowniach zrealizować inwestycje pozwalające na pełną rezygnację z wykorzystania węgla kamiennego.

Globalne emisje gazów cieplarnianych znowu rosną. Ludzkość już „nadrabia straty” z czasów pandemii