Płaca minimalna w roku 2025 zostanie ustalona na dotychczasowych zasadach, dopiero w kolejnych latach będzie określana na podstawie nowej ustawy o płacy minimalnej, przygotowywanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, poinformowała szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
– Jeżeli chodzi o płacę minimalną na rok 2025, to zgodnie z ustawą do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego, na czele której mam przyjemność w tej kadencji stać, propozycję wysokości tej płacy. To stanie się zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami do 15 czerwca – powiedziała Dziemianowicz-Bąk na konferencji prasowej.
Póki co zostają stare zasady
– Na starych zasadach będzie określona płaca minimalna w 2025 r., a w przyszłości – dyrektywa zobowiązuje nas do tego, aby ustawa o minimalnym wynagrodzeniu weszła w życie w listopadzie tego roku i będzie ona określała ustalanie płacy minimalnej na lata kolejne – dodała.
Przypomniała, że projekt ustawy o płacy minimalnej, wdrażający unijną dyrektywę, został skierowany do dalszych prac rządowych. Zakłada on, że płaca minimalna byłaby określana na poziomie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia.
– I w tej ustawie […] wskazujemy tam cel, cel do którego należy dążyć, cel, który nie musi być zrealizowany od razu, cel który nie jest obligatoryjnym wymogiem dla wszystkich pracodawców w całej Polsce. Tym celem jest dążenie do tego, by płaca minimalna opierała się na tej referencyjnej wielkości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce – podkreśliła minister.
Płaca minimalna w Polsce już jest wysoka
Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 52,1 proc. mediany wynagrodzeń. To oznacza, że pod tym względem wyprzedzamy większość europejskich państw a Niemcom depczemy po piętach. Gdyby zmiany weszły w życie, znaleźlibyśmy się w pierwszej piątce europejskich krajów z najwyższą płacą minimalną.
Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.
Wysoki poziom płacy minimalnej cieszy związki zawodowe. Natomiast dla organizacji reprezentujących przedsiębiorców zapowiedź wysokiego wzrostu płacy minimalnej była szokiem. Przekonują, że jej wejście w życie zmniejszy konkurencyjność polskiej gospodarki.
To też może Cię zainteresować:
- Płaca minimalna w Polsce jest już wyższa niż w Hiszpanii. I zaraz przegonimy Irlandię [GRAFIKA INTERAKTYWNA]
- Płaca minimalna jest zbyt wysoka? „Firmy zaczynają po prostu znikać” [WYWIAD]
- Eksperci: Wyższa płaca minimalna raczej podbije wzrost cen, niż wypchnie ludzi na bezrobocie
- Płaca minimalna może wynieść ponad pół średniej pensji. „Coraz większy impuls proinflacyjny”