{"vars":{{"pageTitle":"MKiŚ: Inwestycje związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przyspieszą dzięki zmianom w prawie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-jadrowa","energetyka","energia-jadrowa","inwestycje","lubiatowo-kopalino","pomorze"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"4 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":322008}} }
300Gospodarka.pl

MKiŚ: Inwestycje związane z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przyspieszą dzięki zmianom w prawie

Około 4,7 mld zł wyniosą środki, które państwo planuje przeznaczyć na inwestycje towarzyszące budowie elektrowni atomowej Lubiatowo-Kopalino. Chodzi o dodatkową, poza samą elektrownią, niezbędną infrastrukturę.

Koszt dodatkowych inwestycji związanych z budową pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu został podany w ocenie skutków regulacji. Dokument ten został przedstawiony rządowej Komisji Prawniczej.

Środki mają trafić do trzech instytucji: Urzędu Morskiego w Gdyni (ok. 900 mln zł), Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (ok. 1 mld zł) oraz do PKP PLK (ok. 2,8 mld zł).

Fundusze w wysokości 4,7 mld zł będą zabezpieczone w wieloletnim planie inwestycyjnym, towarzyszącym programowi budowy elektrowni. Plan ma całościowo regulować kwestię inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej w województwie pomorskim.

Ma to pomóc z jednej strony przyspieszyć realizację niezbędnych do działania elektrowni inwestycji, a z drugiej zmniejszyć ich koszty. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że wprowadzenie rozwiązań wskazanych w projekcie ustawy pozwoli bezpośrednio na skrócenie czasu realizacji inwestycji o około 12-18 miesięcy w stosunku do tego szacowanego obecnie, na podstawie obowiązujących przepisów.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku. W 2033 roku ma być uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej (o mocy około 1-1,6 GW).

Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GW.

Dodatkowo, ujęcie inwestycji przygotowywanych i realizowanych przez wszystkie trzy podmioty – Urząd Morski, GDDKiA i PKP – w jednym programie jest niezbędne ze względu na potrzebę powołania koordynującego je pełnomocnika. Będzie on odpowiedzialny za wykonywanie praw z akcji i udziałów Skarbu Państwa w spółkach przygotowujących i realizujących te kluczowe inwestycje.

Wprowadzenie inwestycji do jednego programu pozwala też na ich uniezależnienie od innych, niezwiązanych z budową elektrowni atomowej inwestycjami tych trzech instytucji. Projekty związane z elektrownią Lubiatowo-Kopalino nie będą więc ujmowane w zwykłych planach GDDKiA czy PKP. To dlatego, że potrzebna jest większa elastyczność, np. jeśli konieczne będą zmiany w planie dotyczącym budowy dróg czy infrastruktury morskiej i kolejowej do obsługi elektrowni.

Polecamy też: