{"vars":{{"pageTitle":"Młode ekonomistki i ekonomiści zakładają Polską Sieć Ekonomii. "Chcemy przełamać neoliberalny monopol"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ekonomisci","impact20-connected-edition-driven-by-metropolia-gzm","kongresy","polska-siec-ekonomii","think-tank"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":62946}} }
300Gospodarka.pl

Młode ekonomistki i ekonomiści zakładają Polską Sieć Ekonomii. „Chcemy przełamać neoliberalny monopol”

Podczas konferencji Impact’20 Connected Edition driven by Metropolia GZM ogłoszono powstanie stowarzyszenia „Polskiej Sieci Ekonomii”, która ma zrzeszać przedstawicieli ekonomii młodego pokolenia.

Misją Polskiej Sieci Ekonomii jest przełamanie monopolu w debacie ekonomicznej nad Wisłą, która według założycieli stowarzyszenia od ponad dwóch dekad jest nadmiernie skoncentrowana wokół koncepcji neoliberalnych, coraz mniej odpowiadających na wyzwania stojące na drodze dalszego rozwoju Polski.

Polska Sieć Ekonomii skoncentruje się na realizacji poniższych celów:

Członkowie i członkinie nowej formacji podkreślają, że chcą zmienić debatę o polityce gospodarczej w Polsce w stopniu, jaki nie miał miejsca nawet po kryzysie 2008 roku.

Obszary działalności Sieci to popularyzowanie debaty publicznej o ekonomii, edukacji i rozwoju naukowego.

We władzach stowarzyszenia zasiada Jan Zygmuntowski – doktorant katedry MINDS Akademii Leona Koźmińskiego, założyciel i były prezes zarządu think tanku Instrat, oraz Zofia Łapniewska – adiunktka w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zygmuntowski i Łapniewska znaleźli się wśród 20 przedstawicieli i przedstawicielek młodego pokolenia ekonomistów, którzy podpisali się pod apelem o istotną zmianę paradygmatu fiskalnego.

W apelu ekonomiści stawiają tezę, że sztywny limit długu publicznego w Polsce to unikalne w skali świata samoograniczenie, które uniemożliwi społeczną i ekologiczną regenerację Polski po kryzysie.

Jak argumentują w opublikowanym liście, nadmiernie konserwatywna polityka fiskalna określana mianem austerity stanowiła jeden z głównych czynników powodujących zanik perspektyw dla młodych ludzi w ostatnich latach.

Straciliśmy poczucie tego, jak działa świat. A procesy przyrodnicze warunkują decyzje w biznesie, ekonomii, polityce – wywiad z prof. Szymonem Malinowskim