{"vars":{{"pageTitle":"Młodzi chcą łączyć naukę z pracą. Ale jeszcze częściej marzą o własnym biznesie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dzialalnosc-gospodarcza","korporacja","liceum","mlodziez","najnowsze","nask","politechnika-warszawska","praca","psychologia","rolnictwo","studia","szkola-branzowa","uw","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"26 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706462}} }
300Gospodarka.pl

Młodzi chcą łączyć naukę z pracą. Ale jeszcze częściej marzą o własnym biznesie

Czterech na dziesięciu uczniów po ukończeniu szkoły średniej zamierza równolegle kontynuować naukę i pracować. Jednocześnie ponad połowa młodych osób bierze pod uwagę prowadzenie w przyszłości własnej działalności gospodarczej, wynika z badania przeprowadzonego przez NASK.

Matura już za niecałe dwa tygodnie… i co dalej? NASK zapytała o plany na przyszłość 16 tys. uczniów kończących szkoły średnie.

Ile osób chce studiować?

A te są zróżniocowane. Czterech na dziesięciu uczniów ostatnich klas szkoły średniej po zakończeniu tego etapu edukacji zamierza kontynuować naukę i jednocześnie pracować. Co piąty uczeń deklaruje poświęcenie się jednej z tych aktywności. I tu na kontynuowanie nauki wskazało 19,8 proc. respondentów, natomiast na podjęcie pracy – 20 proc. ankietowanych. Z kolei prawie co czwarty uczeń jeszcze nie wie, gdzie chciałby kontynuować naukę po ukończeniu szkoły średniej (23,8 proc.).

Badanie pokazało, że chłopcy po zakończeniu edukacji na poziomie ponadpodstawowym zdecydowanie częściej niż dziewczęta zamierzają pracować (różnica wynosi 13,6 punktu procentowego). Z kolei dziewczęta częściej deklarują chęć dalszego kształcenia i podjęcia jakiejś formy zarobkowej (57,8 vs. 44,1 proc.).

– Deklaracja kontynuowania nauki po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej zwiększa się wraz z wielkością miejscowości zamieszkania ucznia. Na wsi ten odsetek wynosi 20,6 proc., a w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców 29,6 proc. Odwrotną prawidłowość obserwujemy w przypadku zamiaru podjęcia pracy – na wsiach jest on częstszy niż w miastach – czytamy w raporcie „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich” przygotowanym przez NASK.

Które kierunki cieszą się największą popularnością?

Które kierunki studiów interesują młodych ludzi? Jak wynika z raportu, uczniowie ostatnich klas szkoły ponadpodstawowej najczęściej kontynuowaliby swoje nauczanie na kierunku psychologia, informatyka, zarządzanie, medycyna i marketing.

Dziewczęta częściej niż chłopcy chcą studiować psychologię, medycynę czy filologię. Natomiast chłopcy przeważnie planują pójść na informatykę, mechanikę, budowę maszyn oraz game development (tworzenie gier komputerowych).

Gdzie uczniowie chcieliby studiować?

A jak studiować, to na miejscu czy wyjechać? NASK ustaliła, że ponad 40 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych chciałoby zostać we własnym mieście bądź województwie. Natomiast co czwarty wybrałby migrację do innego województwa, a prawie co dwudziesty (4,5 proc.) wyjechałby za granicę.

– Należy zauważyć, że częściej niż co czwarty uczeń szkoły ponadpodstawowej (28,8 proc.) nie wie, w jakim mieście bądź kraju chciałby kontynuować naukę – podkreślają autorzy raportu.

Wyjazd do innego miasta czy województwa w większym stopniu interesuje dziewczęta niż chłopców. Natomiast niezależnie od płci na taki krok częściej gotowi są uczniowie liceów ogólnokształcących niż uczniowie szkół branżowych I stopnia i techników.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Ponad czterech na dziesięciu uczniów, którzy chcieliby kontynuować naukę po ukończeniu szkoły średniej, nie wie jeszcze, jaką uczelnię wybrać. Największą popularnością wśród respondentów cieszyły się takie uczelnie, jak Uniwersytet: Warszawski, Jagielloński, Wrocławski oraz Politechnika Warszawska i Wrocławska. Chłopcy częściej niż dziewczęta deklarują chęć studiowania na uczelniach ścisłych, np. na Politechnice: Warszawskiej, Wrocławskiej, Poznańskiej, Gdańskiej czy w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – dowiadujemy się z raportu.

Badanie pokazało też, że uczniowie z dużych miast częściej niż z innych miejscowości chcieliby kontynuować naukę za granicą. I tu najbardziej popularnymi kierunkami są Wielka Brytania (21,4 proc.), Holandia (11,3 proc.) oraz Niemcy (9,3 proc.). Niemal co dziesiąty uczeń (8,1 proc.) chciałby wyjechać na studia do Stanów Zjednoczonych.

A co po studiach?

Z raportu „Aspiracje edukacyjne i zawodowe uczniów szkół średnich” wynika również, że co trzeci uczeń za zdecydowanie najbardziej atrakcyjną formę pracy uważa prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Pozostałe miejsca pracy, które cieszą się popularnością wśród respondentów, to: praca w międzynarodowej firmie (30,3 proc.) oraz praca w firmie rodzinnej (22,4 proc.).

Jednocześnie zarówno chłopcy, jak i dziewczęta oceniają, że najmniej atrakcyjnym miejscem pracy jest rolnictwo – mniej niż połowa (48 proc.) chłopców i tylko jedna trzecia (37,6 proc.) dziewcząt jest zainteresowana pracą w tym obszarze.

To też może Cię zainteresować: