{"vars":{{"pageTitle":"Młodzi Polacy nie chcą mieć dzieci. Najnowsze badania CBOS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["analizy","news"],"pageAttributes":["demografia","dzieci","main","najnowsze","najwazniejsze","spoleczenstwo"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":343325}} }
300Gospodarka.pl

Młodzi Polacy nie chcą mieć dzieci. Najnowsze badania CBOS

Aż jedna piąta w wieku do 24 roku życia, nie planuje mieć dzieci, wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS) spytało Polaków o ich plany i oczekiwania dotyczące posiadania dzieci. Z badania wynika, że wśród najmłodszych respondentów (18–24 lata) odsetek osób, które w ogóle nie chcą mieć dzieci, wynosi 21 procent.

To oznacza, że przeszło jedna piąta młodych ludzi nie planuje potomstwa.

Niechęć do posiadania dzieci nie zależy przy tym od płci. Jak podaje COBS, dotyczy w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn (po 7 proc. wskazań w ogólnej próbie).

Innymi grupami, które częściej niż pozostałe nie planują potomstwa, są niepraktykujący religijnie (17 proc.), identyfikujący się z lewicą (16 proc.) oraz osoby o dochodach powyżej 4000 zł na osobę w rodzinie (14 proc.).

Polacy chcą mieć więcej dzieci

W całej badanej próbie odsetek tych, którzy nie planują mieć dzieci jest mniejszy, wynosi 15 proc.

Przeważają ci, którzy uważają, że mają tyle dzieci, ile chcieli. Wskazuje na to 54 proc. respondentów.

Ale odsetek badanych, którzy wskazali, że chcieliby mieć więcej dzieci, także jest znaczący. To aż 41 proc. pytanych. A więc czterech na dziesięciu Polaków pragnęłoby mieć więcej potomstwa, jednak obecnie się na to nie decyduje.

Jedynie 5 proc. badanych deklaruje, że ma więcej dzieci, niż preferowało – podaje CBOS.

Rozkład odpowiedzi prezentuje poniższy wykres:

Polska na świecie

Tymczasem nasz kraj znajduje się wśród 15 państw świata z najniższym współczynnikiem dzietności. W 2022 roku wynosi on jedynie 1,40.

Dla porównania – we Francji, kraju w Europie z najwyższym wskaźnikiem, jest to 2,03. W Europie gorzej niż w Polsce jest jedynie w trzech państwach: Bośni i Hercegowinie (1,36), Hiszpanii (1,27) i Włoszech (1,22) – wynika z danych CIA.

Współczynnik dzietności określa przeciętną liczbę dzieci, które urodziłaby kobieta w ciągu całego okresu rozrodczego – przy założeniu, że w poszczególnych fazach tego okresu rodziłaby z intensywnością obserwowaną wśród kobiet w badanym roku.


Polecamy też:


Metodologia badania

Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 27 czerwca do 7 lipca 2022 roku na próbie liczącej 1084 osoby. 

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera; wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem, lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę.