{"vars":{{"pageTitle":"Młodzi Polacy późno idą na swoje. Pandemia tylko pogorszyła problem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["mieszkania","mlodzi-polacy","najnowsze","nierownosci","nieruchomosci","zarobki"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"2 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":424748}} }
300Gospodarka.pl

Młodzi Polacy późno idą na swoje. Pandemia tylko pogorszyła problem

Polacy wyprowadzają się od rodziców 2 lata później niż przeciętny Europejczyk i niemal 10 lat później niż statystyczny Szwed. Przeciętny wiek wyprowadzki od rodziców to prawie 29 lat.

W 2021 roku przeciętny Polak wyprowadzający się od rodziców robił to po 28 latach i 8 miesiącach od urodzenia – wskazuje Oskar Sękowski z HRE Investments. Firma przeanalizowała dane Eurostatu dotyczące wieku, w jakim mieszkańcy Europy zaczynają żyć samodzielnie.

Tak słabego wyniku nie notowaliśmy w Polsce od 2003 roku, od kiedy europejski urząd statystyczny udostępnia dane dla naszego kraju – podaje analityk.

Rok pandemii zachwiał trendem

Od 2003 do 2019 roku średni wiek, w jakim Polacy wyprowadzali się od rodziców, stale spadał. Np. w 2019 roku przeciętny wiek w momencie wyprowadzki od rodziców obniżył się do niewiele ponad 27 lat.

Ale, jak pokazuje analiza HRE Investments, sytuacja wyraźnie pogarsza się od 2020 roku. Czyli okresu, kiedy wybuchła pandemia.

Winne mogą być temu gospodarcze skutki COVID-19. Epidemia przyniosła niepewność i poczucie braku stabilizacji. Ale też na początku pogorszyła sytuację młodych na rynku pracy i zakręciła kurki z kredytami – uważa Sękowski.

Analityk zwraca uwagę, że działania, które miały zachować zdolności wytwórcze gospodarki oraz przerwane łańcuchy dostaw, przyczyniły się do wzrostu cen nieruchomości.

Jego zdaniem nie jest też wykluczone, że na późniejsze decyzje o wyprowadzce wpływ miało rozpowszechnienie się pracy zdalnej. Wiele osób, jak dodał, „ze względów czysto finansowych” decydować się mogło na dalsze mieszkanie z rodzicami.

Według Sękowskiego wynika to m.in. z przyczyn ekonomicznych.

Zarobki młodych Polaków często nie należą do najwyższych. A konieczność posiadania wkładu własnego czy wysokość kosztów wynajmu mogą być dla wielu młodych finansowym wyzwaniem – stwierdza analityk.

Polacy w tyle Europy

Analityk ocenił, że młodym Polakom wyprowadzka od rodziców zajmuje stosunkowo dużo czasu. Pod tym kątem zajmujemy dopiero 20. miejsce na 30 krajów przebadanych przez Eurostat.

Przeciętny Europejczyk usamodzielnia się w wieku 26,5 lat. To o ponad 2 lata wcześniej niż w Polsce.

W skali europejskiej na uwagę zasługują szczególnie młodzi Norwegowie, Finowie, Duńczycy czy Szwedzi. Na wyprowadzkę decydują się już w wieku przeciętnie od 19 do 22 lat.

Na drugim biegunie, jak dodał, są kraje południowej Europy. Prawdziwymi rekordzistami są tutaj Portugalczycy, którzy rodzinne gniazdo opuszczają w wieku prawie 34 lat.

Zaraz za nimi plasują się młodzi z takich krajów, jak Chorwacja, Serbia, Słowacja, Grecja czy Bułgaria. W tych państwach średni wiek wyprowadzki przekracza 30 lat.

W statystykach Eurostatu można znaleźć jeszcze jedną prawidłowość. We wszystkich analizowanych krajach, to kobiety opuszczają rodzinne domostwa wcześniej niż mężczyźni. W Polsce kobiety wyprowadzają się z domu w wieku średnio 27,6 lat. Mężczyźni – prawie 2,5 roku później.


Polecamy też: