{"vars":{{"pageTitle":"Młodzi Polacy woleliby rozwodzić się u notariusza. Bo tak jest szybciej i taniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cena-rozwodu","finanse","malzenstwo","najnowsze","notariusz","rozwody"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721127}} }
300Gospodarka.pl

Młodzi Polacy woleliby rozwodzić się u notariusza. Bo tak jest szybciej i taniej

Prawie 73 proc. Polaków w wieku 18-35 lat popiera propozycję umożliwienia rozwodu bez udziału sądu, bezpośrednio u notariusza – wynika z najnowszego raportu. Eksperci tłumaczą, że jest to korzystne rozwiązanie, szczególnie w sprawach bezkonfliktowych.

W najnowsze badanie wykazało, że wielu młodych Polaków chciałoby mieć możliwość przeprowadzenia rozwodu u notariusza. Chodzi przede wszystkim o mniejsze koszty.

– Z mojego doświadczenia wynika, że rozwody u notariusza mogą być bardzo korzystne, zwłaszcza w sprawach bez orzekania o winie i bez sporów – mówi Kamil Jura, prawnik i mediator z Kancelarii Rozwodowej Nowy-Etap.pl, współautor raportu „Potyczki rozwodowe młodych Polaków”.


Zobacz też: Finanse w czołówce obaw młodych Polaków. Może to wpływać na ich decyzje życiowe


Tani rozwód u notariusza

Mediacja przed rozwodowa, a następnie wizyta u notariusza w celu formalnej finalizacji procesu, może nie tylko ograniczyć koszty, ale też zredukować stres i skrócić procedurę. Zdaniem eksperta, takie rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla młodych Polaków, którzy cenią sobie szybkość i prostotę w załatwianiu formalności.

– Osoby w wieku 18-35 lat prawdopodobnie częściej korzystałyby z rozwodów u notariusza niż przedstawiciele innych grup wiekowych. Zazwyczaj cenią sobie one szybkość, prostotę i efektywność w załatwianiu spraw – wyjaśnia Kamil Jura.

Z badania wynika też, że częściej kobiety niż mężczyźni uznają tę możliwość za dobry pomysł (74 proc. vs. 71,1 proc.) Najczęściej taki sposób rozwodu popierają osoby z największych miast (79,3 proc.) i z wyższymi dochodami, powyżej 9 tys. zł netto miesięcznie (82,7 proc).

Ekspert uważa, że odsetek niezdecydowanych osób prawdopodobnie zmniejszy się, gdy pojawi się więcej szczegółów dotyczących planowanych zmian. Wówczas część przeciwników może zmienić zdanie, doceniając potencjalne korzyści, takie jak obniżenie kosztów i skrócenie procedur.

oprac. Amelia Suchcicka

Czytaj także: