{"vars":{{"pageTitle":"Morawiecki: Zyski spółek energetycznych w 2023 r. powinny być niewielkie. „Żyjemy w epokowym momencie”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","mateusz-morawiecki","najnowsze","premier","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"7 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":393853}} }
300Gospodarka.pl

Morawiecki: Zyski spółek energetycznych w 2023 r. powinny być niewielkie. „Żyjemy w epokowym momencie”

Mechanizmy zamrażania cen energii mają prowadzić do tego, aby w 2023 r. zyski netto spółek energetycznych i wydobywczych były tylko nieco wyższe od zera – oświadczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Zyski spółek Skarbu Państwa są dziś wysokie i na tym polega zmiana sposobu kształtowania cen, aby zysk netto był niewielki, bo ten zysk pokrywa wszystkie koszty – mówił Morawiecki na forum RDS. – Ja jestem za tym, żeby te spółki miały pokryte koszty, ale żeby zysk był minimalny – dodał.

Tylko niezbędne inwestycje

Jak zaznaczył, jedną z metod osiągnięcia tego celu, obok mechanizmu zamrożenia cen energii, jest ograniczenie inwestycji do niezbędnych. – Nie będę żałował obrotu, dystrybucji, wytwarzania, ten sektor musi się zamknąć zyskiem zero plus – podkreślał szerz rządu.

Odnosząc się do pytań o wzrost krajowego wydobycia węgla Morawiecki stwierdził, że do końca roku rząd przedstawi plan inwestycyjnych dla górnictwa, ale zastrzegł, że chodzi przede wszystkim o inwestycje krótkoterminowe na niewielką skalę, które nie dadzą wielkiego efektu, jeśli chodzi o wzrost wydobycia.

Jak tłumaczył, wielkie inwestycje w górnictwie są bardzo kosztowne i długotrwałe, i nie ma żadnej gwarancji, że po zakończeniu, taka inwestycja nadal będzie opłacalna, czy nie będziemy mieli wtedy do czynienia ze spadkiem cen węgla na rynku. Jak zaznaczył, spółki – które na polecenie rządu importują węgiel – raportują, że na światowych rynkach ceny spadają.

Jak podkreślał Morawiecki, do zamykania polskich kopalń „zmusza nas polityka klimatyczna UE”, a rząd starał się ten proces zorganizować racjonalnie.

Niskie stopy procentowe odeszły

Żyjemy w absolutnie epokowym momencie, kiedy niskie ceny energii i niskie ceny kosztu pieniądza, czyli niskie stopy procentowe, prawdopodobnie na dłuższy czas odeszły w przeszłość. Dziś musimy my, Polacy, a także cała Europa i praktycznie cały świat borykać się z bardzo wysokimi cenami energii i z bardzo wysokimi kosztami finansowymi – mówił premier.

Jego zdaniem to wszystko przekłada się na inflację, na wyższe ceny energii przedsiębiorstw i w związku z tym na wyższe koszty produkcji usług i produktów naszych przedsiębiorców.

Szef rządu wskazał, że rząd stara się działać tak, by z jednej strony nie doprowadzić do wzrostu bezrobocia, a z drugiej strony zdusić inflację.

Dzisiaj nie mamy do czynienia z normalnymi czasami. Dzisiaj mamy do czynienia z extra ordynaryjnymi, nadzwyczajnymi czasami i te nadzwyczajne czasy wymagają nadzwyczajnych rozwiązań legislacyjnych. Dlatego przynajmniej na okres przejściowy, do czasu uspokojenie cen, wdrożyliśmy te ostatnie regulacje energetyczne, które pozwoliły nam już dzisiaj na wprowadzenie mechanizmów cenowych dużo bardziej akceptowalnych. Bo ciągle to są wysokie ceny, ale dużo bardziej akceptowalne niż te, które były proponowane przez spółki energetyczne – tłumaczył Morawiecki.

autorki: Aneta Oksiuta, Ewa Wesołowska (PAP)

Więcej o energetyce piszemy tutaj: