{"vars":{{"pageTitle":"Morska Farma Wiatrowa Baltica: PGE i Ørsted wybrały wykonawcę projektu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["baltica-2","baltica-3","energetyka","energetyka-odnawialna","farma-wiatrowa","najnowsze","orsted","pge"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"23 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":344658}} }
300Gospodarka.pl

Morska Farma Wiatrowa Baltica: PGE i Ørsted wybrały wykonawcę projektu

Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Ørsted wybrały wykonawcę projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica. Będzie nim konsorcjum Ramboll Polska i Projmors Biuro Projektów Budownictwa Morskiego.

PGE i Ørsted budują pierwszą morską farmę wiatrową w Polsce. Wybrane przez nie konsorcjum będzie wykonawcą obu etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica (MFW Baltica). Ma być to największa tego typ konstrukcja na Bałtyku.

Wykonawca odpowiadać będzie także za przygotowanie dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę dla części morskiej projektu MFW Baltica.

To kluczowy etap postępowania. Poprzedza ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy farmy – wskazuje prezes PGE, Wojciech Dąbrowski.

– Morska energetyka wiatrowa to konkurencyjny rynek, na którym firmy zdobywają doświadczenie i budują kompetencje m.in. współdziałając w ramach konsorcjum stworzonego między globalnym i krajowym graczem. Te dobre praktyki obserwowaliśmy na innych rynkach. Teraz widzimy to także w Polsce – powiedział dyrektor projektu z ramienia Ørsted, Søren Westergaard Jensen.

Cieszy nas, że w skład konsorcjum wchodzi biuro projektowe z Gdańska. Jest to dowodem na to, że polskie przedsiębiorstwa aktywnie wykorzystują możliwości włączenia się w rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – dodaje Dąbrowski.

Budowa MFW Baltica

Firmy wybrały wykonawcę w ramach postępowania przetargowego w trybie dialogu konkurencyjnego. Konsorcjum musi przygotować dokumentację projektową dla fundamentów, turbin, kabli wewnętrznych i stacji elektroenergetycznych na morzu. Odpowie także za uzyskanie pozwolenia na budowę, a następnie przygotowanie projektu technicznego farmy.

Termin realizacji zadania to III kwartał 2023 roku.

Zgodnie z harmonogramem, pierwszy etap projektu – Baltica 3 (o mocy do 1045,5 MW) – zacznie działać w 2026 roku. Baltica 2 (o mocy do 1498 MW) ruszy z kolei w 2027 roku.

Polecamy też: