{"vars":{{"pageTitle":"To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Ciepło odpadowe ogrzeje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","nowe-technologie"],"pageAttributes":["cieplownictwo","e-on","energetyka","kryzys-klimatyczny","nowe-technologie","polska","szczecin"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"6 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59595}} }
300Gospodarka.pl

To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce. Ciepło odpadowe ogrzeje Morskie Centrum Nauki w Szczecinie.

W Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki (MCN) im. Jerzego Stelmacha w Szczecinie będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego.

Inteligentna, niskotemperaturowa sieć ciepłownicza powstanie na Łasztowni, a pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki (MCN) im. Jerzego Stelmacha w Szczecinie.

Umowę na dostawę ciepła podpisały w połowie lipca Szczecińska Energetyka Cieplna (SEC) i Morskie Centrum Nauki.

To rozwiązanie ułatwia dekarbonizację systemów ciepłowniczych oraz wykorzystanie ciepła odpadowego i energii ze źródeł odnawialnych, co znacząco wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery.

W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, ale w Europie funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, oparte o technologię ectogrid – informuje Szczecińska Energetyka Cieplna.

Ectogrid jest technologią opracowaną przez koncern energetyczny E.on, który jest udziałowcem i partnerem projektu.

Inteligentny system ciepłowniczy wykorzystuje energię produkowaną przez ludzi, by efektywnie ogrzewać i chłodzić znajdujące się w sieci budynki. Technologia wykorzystuje mechanizm działania znanych urządzeń chłodzących, pomp ciepła oraz sieci elektrycznych i ciepłowniczych, ale łączy je w innowacyjny sposób i efektywnie wykorzystuje w miejskiej sieci – informuje strona E.on.

“Chcemy stworzyć na Łasztowni inteligentny system ciepłowniczy oparty na ectogrid – sieci ciepłowniczej piątej generacji, który będzie wykorzystywał przede wszystkim to, czego wszyscy mamy w nadmiarze, czyli ciepło odpadowe” – mówi Mariusz Majkut Prezes Szczecińskiej Energetyki Cieplnej.


Czytaj również: Zużycie energii w Wielkiej Brytanii spadło o 20% w 20 lat. Absolutnie nikt się tego nie spodziewał


W procesach produkcyjnych i usługowych występują ogromne ilości takiego ciepła, a w gęsto zabudowanej tkance miejskiej są takie obiekty, które mogą to ciepło zagospodarować. Zamiast więc je tracić, Szczecińska Energetyka Cieplna chce tą energię zagospodarować.

Na szczecińskiej wyspie Łasztowni wprowadzane są różne nowoczesne rozwiązania w zakresie ciepłownictwa, energetyki i transportu. Sieć ciepłownicza piątej generacji to część większego projektu SEC w tym miejscu.

“Z podmiotami generującymi energię odpadową, jak i potencjalnymi jej odbiorcami możemy stworzyć sieć powiązań, w której lokalna sieć ciepłownicza umożliwi elastyczne wykorzystanie energii i rozwój relacji prosumenckich. Wspólne działanie w tym zakresie pozwoli nam na integrację procesów ogrzewania i chłodzenia przy wykorzystaniu pomp ciepła, solarów i ciepła odpadowego. Dodatkowo będziemy wspierać na Łasztowni transport alternatywny poprzez stacje ładowania pojazdów elektrycznych” – pisze Szczecińska Energetyka Cieplna.

E.ON jest międzynarodowym, prywatnym dostawcą energii. W przyszłości firma skupiać się będzie na odnawialnych źródłach energii, zarządzaniu siecią energetyczną i rozwiązaniach dla klientów.

Spadek liczby patentów to nie zawsze mniejsza innowacyjność. Niektóre firmy inaczej chronią swoje pomysły [WYWIAD]