{"vars":{{"pageTitle":"Najbardziej bezbronne ofiary wojny w Ukrainie. W ubóstwie żyje już dwa razy więcej dzieci","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dzieci","inwazja-rosji-na-ukraine","main","najnowsze","najwazniejsze","spoleczenstwo","ubostwo","ukraina","unicef","wojna"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"24 lutego 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":496971}} }
300Gospodarka.pl

Najbardziej bezbronne ofiary wojny w Ukrainie. W ubóstwie żyje już dwa razy więcej dzieci

Odsetek ukraińskich dzieci żyjących w ubóstwie od ataku Rosjan prawie się podwoił. Sytuacja jest szczególnie dotkliwa dla 5,9 mln osób, które są obecnie przesiedlane – wynika z badań UNICEF.

Mija rok od wybuchu wojny w Ukrainie. W tym czasie znaczna większość, bo aż 80 proc. ukraińskich respondentów badań, jakie prowadzi UNICEF, zauważyła pogorszenie swojej sytuacji ekonomicznej.


Czytaj także: Tak wyglądały tamte dni. Atak Rosji na Ukrainę odcisnął piętno też w Polsce


Kryzys gospodarczy, w wyniku którego wiele rodzin zgłosiło znaczną utratę dochodów, wraz z kryzysem energetycznym wywołanym wojną, miały druzgocący wpływ na społeczeństwo. Szczególnie druzgocący wpływ miało na dzieci.

Dwukrotnie więcej ubóstwa

Analiza UNICEF, Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, działającego przy ONZ, sugeruje, że odsetek dzieci żyjących w ubóstwie prawie się podwoił – z 43 do 82 proc.

Nie ma ani jednego aspektu życia dzieci, na który konflikt nie wpłynął, a dzieci są zabijane, ranne, zmuszane do opuszczenia swoich domów, pozbawione krytycznej edukacji i pozbawione korzyści płynących z bezpiecznego środowiska.

Dyrektor wykonawcza UNICEF, Catherine Russell, określiła minione 12 miesięcy „rokiem horroru”.

Miliony dzieci będą spać zmarznięte i przerażone, budząc się z nadzieją na zakończenie tej brutalnej wojny. Wiele dzieci zostało zabitych i rannych, wiele z nich straciło rodziców i rodzeństwo, domy, szkoły i place zabaw. Żadne dziecko nie powinno znosić takiego cierpienia – powiedziała.

Wojna ma również niszczący wpływ na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie najmłodszych. Szacuje się, że 1,5 mln dzieci jest zagrożonych depresją, lękiem, zespołem stresu pourazowego i innymi problemami związanymi ze zdrowiem psychicznym. To może mieć długoterminowe, tragiczne skutki.

Jak podaje UNICEF, dostęp dzieci i rodzin do podstawowych usług został całkowicie zlikwidowany. Ponad 800 placówek służby zdrowia zostało uszkodzonych lub zniszczonych przez ostrzał i naloty. Ataki nie tylko niosły śmierć i narażały pacjentów na utratę zdrowia, ale też ograniczały dostęp do opieki. Tysiącom dzieci w całym kraju brakuje niezbędnych szczepionek, które chroniłyby je przed polio, odrą, błonicą i innymi chorobami zagrażającymi życiu.

Co więcej, wojna przerwała edukację ponad 5 milionów dzieci. Ograniczony dostęp do szkół nastąpił po dwóch latach przerwy w nauce spowodowanej pandemią COVID-19 i ponad ośmiu latach przerwy w edukacji dzieci mieszkających we wschodniej Ukrainie.

UNICEF pomaga

Od 24 lutego 2022 r., czyli dnia wybuchu wojny w Ukrainie, UNICEF dostarczył pomoce naukowe 1,8 mln dzieci. Zaangażował ponad 2,5 mln najmłodszych w edukację, a także zapewnił wsparcie psychologiczne 4,6 mln dzieci i opiekunom.

Dzięki tej pomocy, zapewniono usługi zdrowotne 5,4 mln osób i wsparto finansowo ponad 277 tys. gospodarstw domowych w Ukrainie, i krajach przyjmujących uchodźców.

Dzieci potrzebują zakończenia wojny, by powrócić do normalności. Dopóki jednak to się nie stanie, konieczne jest, aby traktować opiekę nad zdrowiem psychicznym dzieci priorytetowo – mówiła Russel.

W grudniu 2022 r. UNICEF rozpoczął doroczny apel akcji humanitarnej dla dzieci. Potrzebuje 1,1 mld dol. na zaspokojenie doraźnych i długoterminowych potrzeb 9,4 mln ludzi, w tym 4 mln dzieci. Chodzi o ludzi zarówno w Ukrainie, jak i poza jej granicami, głęboko dotkniętych wojną na Ukrainie.

Więcej o wojnie w Ukrainie piszemy tutaj: