{"vars":{{"pageTitle":"Oto 10 polskich startupów, które zebrały największe finansowanie. To już globalni gracze","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","booksy","brainly","codility","cosmose","docplanner","firma","infermedica","main","nomagic","packhelp","startupy","technologia","tylko","uncapped"],"pagePostAuthor":"Martyna Trykozko","pagePostDate":"25 września 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":63348}} }
300Gospodarka.pl

Oto 10 polskich startupów, które zebrały największe finansowanie. To już globalni gracze

Polskie startupy rozpychają się powoli coraz bardziej na światowym rynku, zbierając coraz większe inwestycje. Wciąż bardzo daleko im do najważniejszych graczy z Zachodu, ale w swoich branżach tworzą rozpoznawalne marki i popularne produkty.

W 2019 roku polskie startupy zebrały około 1,27 mld zł w finansowaniu venture capital, co oznacza ośmiokrotny wzrost rok do roku.

Dane o finansowaniu zebrał Kacper Zambrzycki, analityk inwestycyjny w Inovo Venture Partners.

1. DocPlanner

Łączne inwestycje: 140,5 mln dolarów

DocPlanner to platforma do umawiania wizyt lekarskich przez internet, w Polsce odpowiedzialna za platformę znanylekarz.pl. Według właścicieli Docplanner to największa na świecie platforma tego rodzaju, którą każdego miesiąca odwiedza 30 milionów użytkowników i która działa w ponad 10 krajach.


Czytaj więcej: Startup telemedyczny z Warszawy zdobył już 0,5 mld zł na rozwój i umocnienie się na pozycji światowego lidera


2. Brainly

Łączne inwestycje: 68,5 mln dolarów

Założony w Krakowie startup to platforma do odrabiania lekcji. Pozwala użytkownikom na zadawanie pytań lub prośbę o pomoc z rozwiązaniem zadania. To prawdopodobnie również największa tego typu platforma na świecie i rozpoznawalna marka. Według firmy z Brainly korzysta około 10-15 proc. uczniów w Stanach Zjednoczonych.


Czytaj więcej: Trzy polskie firmy na liście 12 najbardziej obiecujących startupów edukacyjnych w Europie


3. Booksy

Łączne inwestycje: 48,7 mln dolarów

Booksy to platforma do zarządzania rezerwacjami w usługach – klientom umożliwia znalezienie odpowiedniego salonu kosmetycznego, fryzjerskiego, masażysty, fizjoterapeuty czy nawet stomatologa i umówienie się na wizytę, a usługodawcom daje platformę do zarządzania wizytami oraz płatności. Firma działa w wielu krajach na całym świecie, a jej największym rynkiem są Stany Zjednoczone.

4. Cosmose

Łączne inwestycje: 27 mln dolarów

Założona w 2014 roku firma zajmuje się analizą zachowań konsumentów w sklepach stacjonarnych i przekładanie tego na reklamy mobilne i online. Ogromny sukces odnosi w Azji, a wśród klientów są LVMH, L’Oreal, Samsung czy Walmart.


Czytaj więcej: Warszawski startup Cosmose, który zbiera dane klientów w sklepach, wyceniony na 400 mln zł


5. Codility

Łączne inwestycje: 22 mln dolarów

Codility istnieje już od 2009 roku i jest platformą pomagającą firmom w rekrutacji na stanowiska programistyczne. Z usług firmy korzystały takie marki, jak Microsoft, Amazon, American Express, Deloitte czy PayPal.

6. InferMedica

Łączne inwestycje: 15 mln dolarów

Kolejny polski startup, który współpracował z Microsoftem. InferMedica oferuje technologię wstępnej diagnozy i triażu pacjentów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Tworzone przez firmę aplikacje są używane w 17 językach.

7. Tylko

Łączne inwestycje: 12,8 mln dolarów

Tylko to startup, który wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości do dostarczania klientom półek i regałów dopasowanych indywidualnie do ich przestrzeni. Klient “przymierza” meble w aplikacji, kupuje, a następnie półki są produkowane na zamówienie i dostarczane w postaci gotowej do własnoręcznego montażu.

8. Packhelp

Łączne inwestycje: 12,7 mln dolarów

Packhelp (znane w Polsce jako zapakuj.to) zajmuje się tworzeniem opakowań na zamówienie dla sklepów internetowych, ale oferuje klientom też inne zasługi z zakresu wsparcia w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Firma chwali się, że z jej usług skorzystały już 22 263 firmy.

9. Uncapped

Łączne inwestycje: 11,1 mln dolarów

To jedna z nowszych firm na liście, bo powstała dopiero dwa lata temu. Uncapped jest firmą udzielającą finansowania innym startupom bez dzielenia się udziałami. Jak czytamy na jej stronie internetowej, są to nieoprocentowane pożyczki ze stałą opłatą, która pobierana jest z przyszłych zarobków firmy.

10. Nomagic

Łączne inwestycje: 8,6 mln dolarów

Nomagic wdraża roboty typu “pick and place”, które mogą pracować w centrach dystrybucyjnych. Rozpoznają one różne typu przedmiotów, mogą je podnieść i przenieść w odpowiednie miejsce, na przykład do paczki przygotowywanej dla klienta. Firma nie produkuje własnych robotów, ale tworzy oprogramowanie, które nimi steruje i pomaga je wdrożyć w firmach.

Warszawskie startupy warte uwagi. „To miasto jest jak Berlin w latach 90.”