{"vars":{{"pageTitle":"Narodowy Program Zdrowia lekceważy zagrożenia klimatyczne dla zdrowia - mówią organizacje pozarządowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["lekarze","medycyna","narodowy-program-zdrowia","sluzba-zdrowia","zdrowie","zdrowie-publiczne","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"22 stycznia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":83529}} }
300Gospodarka.pl

Narodowy Program Zdrowia lekceważy zagrożenia klimatyczne dla zdrowia – mówią organizacje pozarządowe

Kryzys klimatyczny i zanieczyszczenia powietrza realnie zagrażają naszemu zdrowiu, a w projekcie Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2021 – 2025 tym zagadnieniom poświęcono zbyt mało uwagi – ocenia Koalicja Klimatyczna oraz HEAL Polska.

Szczegółowa analiza projektu NPZ wskazuje, że w stosunku do wagi zagrożeń środowiskowych – głównie konsekwencji zmiany klimatu i zanieczyszczeń powietrza – w dokumencie poświęcono tym zagadnieniom zbyt mało uwagi. Chodzi zarówno o edukację, profilaktykę, jak i adaptację do istniejących już zagrożeń.

To ważne, bo na ich skutki narażeni jesteśmy wszyscy – a najbardziej dzieci i seniorzy. Bez uwzględnienia w strategicznych dokumentach tych czynników ryzyka, nie będzie możliwa skuteczna ochrona zdrowia Polek i Polaków – ostrzegają organizacje.


Czytaj również: Czy wkraczamy w erę kolejnych pandemii? Tak, chyba że poważnie potraktujemy ochronę przyrody


“Naukowcy dostrzegają coraz bardziej wyraźną korelację pomiędzy stanem środowiska, a liczbą zgonów na koronawirusa. Dlatego zależy nam, by czynniki środowiskowe, których wpływ na zdrowie publiczne jest coraz większy, były kompleksowo uwzględnione w Narodowym Programie Zdrowia na najbliższe lata” – mówi Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Polska, koordynująca akcję Lekarze Dla Klimatu.

Bez powstrzymania antropogenicznej zmiany klimatu nie będzie możliwe osiągnięcie strategicznego celu Narodowego Programu Zdrowia. Jest nim zwiększenie liczby lat przeżytych przez Polki i Polaków w dobrym zdrowiu.

“Szczepionka daje nam nadzieje, że czas pandemii przeminie. Niestety, w przypadku powstrzymania spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu nie mamy tak łatwych rozwiązań. Jej skutki zostaną z nami na dłużej, powodując znaczące zagrożenia dla zdrowia ludzi i ich bezpieczeństwa w wyniku depresji klimatycznej, coraz częstszych fal upałów i ekstremalnych zdarzeń pogodowych” – powiedział dr hab. Zbigniew M. Karaczun, profesor SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.


Przeczytaj także: Lekarze nawołują polskie władze do działań na rzecz klimatu w trosce o zdrowie ludzi


Stworzenie efektywnego systemu opieki zdrowotnej i wspieranie działań zapewniających dobry stan zdrowia jest jednym z najważniejszych zadań władzy publicznej.

Według autorów opinii powinno tak być także w naszym kraju. Do osiągnięcia tego celu konieczne jest jednak między innymi szerokie uwzględnienie czynników środowiskowych w Narodowym Programie Zdrowia. Skutki zmiany klimatu powinniśmy uznać za istotne stresory wpływające na jakość życia i zdrowia obywateli.

Żubry już oficjalnie nie są zagrożone wyginięciem. Gdzie można spotkać żubry na wolności?