{"vars":{{"pageTitle":"Nastroje w niemieckich MŚP pogarszają się. Mniej firm planuje inwestycje, część już zmniejszyła zatrudnienie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["brak-inwestycji","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","najnowsze","niemcy","polityka-gospodarcza","rzad-federalny-niemiec","spadek-zamowien","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726728}} }
300Gospodarka.pl

Nastroje w niemieckich MŚP pogarszają się. Mniej firm planuje inwestycje, część już zmniejszyła zatrudnienie

Niemiecki sektor małych i średnich przedsiębiorstw mierzy się ze spadkiem zamówień. Najbardziej sytuacja pogorszyła się w przemyśle wytwórczym, handlu oraz budownictwie. Ponad 20 proc. niemieckiech MŚP zmniejszyło zatrudnienie. 

Z badania opracowanego przez niemiecką wywiadownię gospodarczą Creditreform wynika, że nastroje w sektorze małych i średnich firm w dalszym stopniu pogarszają się.

– To za sprawą niskiej aktywności inwestycyjnej czy słabej konsumpcji niemieckie MŚP wykazują niemal depresyjne cechy – powiedział kierownik badań w Creditreform Patrik-Ludwig Hantzsch, cytowany przez tygodnik „Wirtschaftswoche”.

I podkreślił, że sytuacja jest tak poważna jak za czasów szczytowego momentu pandemii.

Negatywne nastroje gospodarcze dominują

Badanie przeprowadzone w formie ankiety na reprezentatywnej grupie 1200 małych i średnich firm wykazało, że ponad 30 proc. z nich zanotowało spadek zamówień. Natomiast tylko 18 proc. firm mogło liczyć na wzrost przychodów. Nieco ponad jedna czwarta cieszyła się w ostatnich miesiącach wzrostem obrotów.

Minęło 20 lat odkąd nastroje gospodarcze w MŚP są przez 2 lata z rzędu negatywne. Dobre nastroje na początku roku, które rozpowszechniali eksperci gospodarczy i rząd federalny, były niestety przedwczesne – powiedział Hantsch.

Najbardziej sytuacja pogorszyła się w przemyśle wytwórczym, handlu oraz budownictwie. Sektor MŚP jest ściśle powiązany z niemieckim przemysłem, który ma poważne problemy koniunkturalne. Dlatego liczba upadłości wśród małych firm będzie rosnąć.

Mało nowych miejsc pracy

W kwestii polityki gospodarczej niemiecki sektor MŚP najwięcej zarzutów kieruje w stronę rządu federalnego. A dotyczą one biurokracji oraz braku wykwalifikowanej kadry.

Jak pokazało badanie, niepewność gospodarcza hamuje planowane inwestycje wielu firm. Tylko raptem 40 proc. z nich zdecyduje się na nowe przedsięwzięcia. Jednocześnie aż 21 proc. MŚP zmniejszyło zatrudnienie. Gotowość do pozyskiwania nowych pracowników jest na najniższym poziomie od 10 lat.

Z powodu spadającej inflacji mniej firm zdecydowało się na podwyżki cen. Rok temu 40 proc. z nich podniosło ceny, a w tym roku odsetek ten zmniejszył się do 30 proc. Według badania Creditreform ponad 10 proc. MŚP obniżyło ceny.

Polecamy: