{"vars":{{"pageTitle":"Nastroje w polskim przemyśle najlepsze od 2 lat. To trzeci najsilniejszy wzrost wskaźnika w historii badań","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ihs-markit","makroekonomia","pmi","polska","przemysl","recesja","wskazniki"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"3 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":59462}} }
300Gospodarka.pl

Nastroje w polskim przemyśle najlepsze od 2 lat. To trzeci najsilniejszy wzrost wskaźnika w historii badań

W lipcu wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu wzrósł do poziomu 52,8 pkt., notując najwyższy poziom od listopada 2018 roku – podała firma badawcza Markit.

W lipcu wskaźnik PMI poszybował w górę trzeci miesiąc z rzędu, wzrastając z czerwcowego poziomu 47,2 pkt. do 52,8 pkt.

„Warunki w sektorze nie uległy tak znaczącej poprawie w ciągu jednego miesiąca ani razu na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Ponadto najnowszy wynik znacznie przewyższał średnią z badań długoterminowych (od 1998), która wynosi 50,3 pkt. 5,6-punktowy wzrost głównego wskaźnika był trzecim najsilniejszym miesięcznym wzrostem w historii badań, zaraz po wynikach zarejestrowanych w maju i czerwcu tego roku. Trend spadkowy trwający nieprzerwanie od listopada 2018 do czerwca 2020, był najdłuższą taką tendencją od niemal 18 lat” – podał Markit w komentarzu do badania.

Jak wynika z raportu Markit Economics, w lipcu zwiększyła się liczba nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów.

Popyt wzrósł wraz z dalszym złagodzeniem obostrzeń społecznych. Tempo wzrostu nowych kontraktów było najszybsze od lipca 2018.

Wzmożony napływ nowych zleceń odnotowano zarówno na rynku krajowym jak i na rynkach zagranicznych, natomiast eksport wzrósł po raz pierwszy od dwóch lat.

PMI to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 pkt. oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, a wskaźnik poniżej 50 pkt. oznacza pogorszenie koniunktury.

Czytaj także:

Kłopoty producentów aut będą ciągnąć europejskie gospodarki w dół. Ale Polska jest bardziej odporna