{"vars":{{"pageTitle":"Nastroje w przemyśle znowu się pogorszyły. Kolejny spadek liczby zamówień","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["indeks-menadzerow-zakupow-markit-pmi","makroekonomia","pmi","produkcja","przemysl"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"2 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":299262}} }
300Gospodarka.pl

Nastroje w przemyśle znowu się pogorszyły. Kolejny spadek liczby zamówień

Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 52,4 pkt w kwietniu br. z 52,7 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformował S&P Global. Wskaźnik wykazał najwolniejsze tempo ekspansji od początku 2021 r.

Konsensus rynkowy wynosił 52,3 pkt.

– Wskaźnik S&P Global PMI Polski Sektor Przemysłowy – złożony indeks obrazujący kondycję przemysłu, kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych – utrzymał się w kwietniu powyżej neutralnego progu 50 dwudziesty drugi miesiąc z rzędu. Spadł jednak z marcowego poziomu 52,7 do 52,4, sygnalizując najwolniejsze tempo ekspansji od początku 2021 – czytamy w komunikacie.

Problemy z podażą są wciąż widoczne, a presja inflacyjna rośnie; szczególnie ucierpiały portfele zamówień, które uszczupliły się drugi miesiąc z rzędu.

Prognozy dotyczące przyszłej produkcji były wciąż bardzo słabe na tle badań długoterminowych, a firmy nadal zwiększały zapasy w celu zrównoważenia ryzyka związanego z niedoborami podaży i ciągłym wzrostem cen, podał S&P Global.

– Zlecenia od klientów międzynarodowych znów gwałtownie spadły, szczególnie te z pozostałych krajów UE. Sugerowano, że wojna w sąsiedniej Ukrainie osłabiła popyt i zaostrzyła problemy w łańcuchach dostaw oraz wahania cenowe – podał S&P Global.

Ceny większości środków produkcji wzrosły – szczególnie surowce, metale i paliwa.

– Producenci po raz kolejny nie mając wyboru, podnieśli własne stawki. W efekcie ceny wyrobów gotowych wzrosły dwudziesty miesiąc z rzędu, bijąc nowy rekord – podkreślono.

– Według najnowszych danych PMI wiele problemów, z jakimi polski przemysł borykał się w marcu, ciążyło na nim też w kwietniu. Zakłócenia w łańcuchach dostaw, szybki wzrost cen i rosnąca niepewność związana z wojną w Ukrainie nadal wpływały na sektor, chociaż pojawiły się oznaki pewnej stabilizacji: prognozy były wciąż mało optymistyczne, lecz uległy niewielkiej poprawie od marca, produkcja nieznacznie wzrosła, a zatrudnienie wciąż się zwiększało – napisał ekonomista S&P Global Paul Smith, cytowany w komunikacie.

Według niego popyt ponownie okazał się niewystarczający, zarówno w Polsce, jak i wśród kluczowych partnerów eksportowych w UE, co widać po spadku zamówień.

– Ponadto niedobory surowców nadal ograniczają rozwój sektora, a zakłócenia w łańcuchu dostaw wciąż spędzają sen z powiek producentów. Ponieważ nie wygląda na to, aby inflacja kosztów miała osłabnąć, firmy nadal podnoszą swoje ceny w rekordowym stopniu. Lecz także, usiłując złagodzić ryzyko dzięki gromadzeniu zapasów, wpływają na nasilenie presji podażowej i inflacyjnej – ocenia Paul Smith.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.