{"vars":{{"pageTitle":"Naukowcy potwierdzili: w 2020 roku na Antarktydzie padł rekord wysokiej temperatury","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["antarktyda","katastrofa-klimatyczna","lodowce","rekordy-temperatury","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 lipca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":155318}} }
300Gospodarka.pl

Naukowcy potwierdzili: w 2020 roku na Antarktydzie padł rekord wysokiej temperatury

6 lutego 2020 roku na stacji Esperanza w Argentynie Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) odnotowała nową rekordową temperaturę dla Antarktydy – 18,3° Celsjusza.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej za Światową Organizacją Meteorologiczną, poprzedni rekord dla regionu Antarktydy wynosił 17,5°C (63,5°F). Zarejestrowano go w Stacji Badawczej Esperanza 24 marca 2015 roku. Dotyczył jednak tylko obszaru kontynentalnego, w tym lądu i okolicznych wysp.

Rekord dla regionu Antarktyki (cały lód/ląd na południe od 60 stopni szerokość geograficzna) – wynosi 19,8 stopni Celsjusza. Odnotowano go na wyspie Signy w styczniu 1982 roku.


Czytaj też: Luty dawniej oznaczał „srogi, mroźny”. Tymczasem w 2021 pobiliśmy rekordy ciepła w Polsce: 22°C


„Weryfikacja tego rekordu maksymalnej temperatury jest ważna, ponieważ pomaga nam zbudować obraz pogody i klimatu na jednej z końcowych granic Ziemi. Jeszcze bardziej niż Arktyka, Antarktyda jest słabo objęta ciągłymi i trwałymi obserwacjami i prognozami pogody i klimatu, mimo że obie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu wzorców klimatycznych i oceanicznych oraz w podnoszeniu się poziomu morza” – powiedział sekretarz WMO, Profesor Petteri Taalas.

„Półwysep Antarktyczny (północno-zachodni kraniec w pobliżu Ameryki Południowej) jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów planety, prawie 3°C w ciągu ostatnich 50 lat. Ten nowy rekord temperatury jest zatem spójny z obserwowanymi przez nas zmianami klimatycznymi. WMO współpracuje z Systemem Traktatu Antarktycznego, aby pomóc chronić ten dziewiczy kontynent” – dodał Taalas.

Tym samym wcześniej uznana temperatura – 20,75° C zgłoszona 9 lutego 2020 r. w automatycznej stacji monitorowania wiecznej zmarzliny (Brazylia) na wyspie Seymour została odrzucona.

Ostatnie 10 lat było najgorętszą dekadą od rewolucji przemysłowej – raport