{"vars":{{"pageTitle":"Neuroróżnorodność w pracy. Jak technologia może wspierać, a kiedy wyklucza?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adhd","autyzm","biznes","inkluzywnosc","it","main","najnowsze","neuroroznorodnosc","praca-biurowa","systemy-informatyczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":738875}} }
300Gospodarka.pl

Neuroróżnorodność w pracy. Jak technologia może wspierać, a kiedy wyklucza?

Osoby neuroatypowe, czyli m.in. z ADHD, spektrum autyzmu, dysleksją czy zespołem Tourette’a, coraz częściej stają się ważną częścią zespołów pracowniczych. Ich potencjał może być ogromny — pod warunkiem że technologia wspiera, a nie utrudnia codzienną pracę. Badanie firmy C&F pokazuje, że odpowiednio zaprojektowane interfejsy systemów IT potrafią znacząco zwiększyć komfort, zaangażowanie i efektywność pracy tych osób.

Neuroróżnorodność to temat, który zyskuje coraz większe znaczenie w polityce zatrudnienia i projektowania środowisk pracy. Mimo rosnącej otwartości pracodawców, osoby neuroatypowe wciąż często napotykają bariery – nie tylko społeczne, ale i technologiczne. Z badania przeprowadzonego przez C&F wynika, że sposób zaprojektowania interfejsu systemu może znacząco wpływać na komfort, efektywność i poziom zaangażowania użytkowników.

Dobre projektowanie zmienia wszystko

Wśród osób, które wzięły udział w badaniu, znajdowały się osoby neurotypowe i osoby z ADHD, spektrum autyzmu czy dysleksją. Uczestnicy testowali dwa różne warianty systemów IT – klasyczny oraz taki, który uwzględnia różne style poznawcze i potrzeby użytkowników. Naukowcy używali technologii eye-trackingu, która analizuje wzorzec patrzenia użytkownika, oraz face-trackingu, mierzącego emocjonalne reakcje użytkowników na dany interfejs.

Rezultaty badania pokazały, że zastosowanie odpowiednio zaprojektowanego interfejsu zwiększyło zaangażowanie osób neuroróżnorodnych o 74 proc. Ponadto ich poziom frustracji zmniejszył się aż o połowę.

Z kolei użytkownicy neurotypowi również odczuli poprawę: ich zaangażowanie wzrosło o 25 proc., a frustracja spadła o 19 proc.

Osoby neuroróżnorodne zmagają się z wyzwaniami, które dla innych są niewidoczne – jak np. nadmiar bodźców wizualnych czy brak intuicyjności systemu. Dlatego właśnie interfejsy projektowane z myślą o różnych potrzebach mogą zmniejszyć stres, poprawić komfort pracy i wspierać koncentrację.

Firmy zyskują, gdy uwzględniają różnorodność poznawczą

Wnioski z badania C&F jasno pokazują, że projektowanie narzędzi IT z myślą o neuroróżnorodnych pracownikach przynosi wymierne korzyści nie tylko im samym, ale także całym organizacjom. Ułatwienia, które wspierają osoby neuroatypowe, poprawiają komfort pracy wszystkich użytkowników, niezależnie od ich sposobu przetwarzania informacji.

Wysoka produktywność i innowacyjność pracowników neuroróżnorodnych wynika między innymi ze specyficznych sposobów przetwarzania informacji oraz zdolności koncentracji. Osoby ze spektrum autyzmu często wykazują predyspozycje do dostrzegania wzorców i analizy danych, natomiast osoby z ADHD mogą wyróżniać się kreatywnością. Warunkiem aktywowania tych ponad przeciętnych umiejętności jest odpowiednie wsparcie w miejscu pracy – mówi prof. Michał Tomczak z Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, zajmujący się problematyką neuroróżnorodności w środowisku pracy, cytowany przez inntu.pl.

Projektując rozwiązania z myślą o różnych użytkownikach, pracodawca nie tylko wspiera włączenie, ale też realnie zwiększa efektywność biznesową. Dlatego pracodawcy coraz częściej inwestują w ergonomiczne meble, ciche strefy, odpowiednie oświetlenie i elastyczne modele zatrudnienia.


Czytaj także: