{"vars":{{"pageTitle":"Neutralność Ukrainy i wstrzymanie ognia przez Rosję. Jest wstępny plan porozumienia pokojowego? [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","main","nato","polityka","rosja","ukraina","wojna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"16 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":277213}} }
300Gospodarka.pl

Neutralność Ukrainy i wstrzymanie ognia przez Rosję. Jest wstępny plan porozumienia pokojowego? [AKTUALIZACJA]

Ukraina i Rosja „poczyniły znaczące postępy”, jeśli chodzi o przygotowanie planu porozumienia pomiędzy obydwoma krajami, podaje Financial Times. Ideą porozumienia jest gwarancja neutralności Ukrainy oraz zawieszenie broni.

Dziennik powołuje się na informacje od osób uczestniczących w rozmowach pokojowych.

– Ukraina i Rosja poczyniły znaczne postępy w zakresie wstępnego 15-punktowego planu pokojowego, obejmującego przerwanie ognia i wycofanie się Rosji, jeśli Kijów zadeklaruje neutralność i zaakceptuje ograniczenia swoich sił zbrojnych – podaje gazeta powołując się na trzy źródła zaangażowane w rozmowy.

Ukraina miałaby także zrzec się starań na rzecz przyłączenia do NATO oraz umieszczania zagranicznych baz wojskowych na terenie kraju. W zamian za to miałaby otrzymać gwarancje bezpieczeństwa od USA, Wielkiej Brytanii i Turcji.

Jednak po publikacji artykułu „FT”, Mychajło Podolak, negocjator strony ukraińskiej, napisał na Twitterze następujący komentarz do doniesień dziennika:

Będzie krótko. „FT” opublikował szkic dokumentu, który prezentuje wyjściowe pozycje negocjacyjne strony rosyjskiej. Nic więcej. Strona ukraińska ma swoje własne stanowisko. Jedyna rzecz, jaką potwierdzamy w tym momencie, to żądania  wstrzymania ognia, wycofanie rosyjskich wojsk oraz gwarancje bezpieczeństwa od kilku krajów.

Oryginalny komentarz (w języku angielskim) Podolaka poniżej:

Sam Financial Times zastrzega, że kwestia tego, jak dokładnie miałaby wyglądać gwarancja bezpieczeństwa od sojuszników Ukrainy oraz kwestia przynależności terytorialnej Krymu i Donbasu mogą utrudnić postęp dalszych rozmów.

Dodatkowo swoją agresją z 2014 i 2022 roku Rosja już dwukrotnie złamała zasady poprzedniego porozumienia z Ukrainą z 1994 roku. Na jego mocy Ukraina oddała posiadaną broń atomową, w zamian za gwarancje bezpieczeństwa od zachodnich sojuszników i nieagresji ze strony Kremla.

Dlatego też, chociaż obie strony informowały w środę 16 marca o postępie negocjacji, strona ukraińska pozostaje sceptyczna co do szczerości intencji Władimira Putina i jego współpracowników – zwłaszcza, że Rosja kontynuuje działania zbrojne, także przeciwko ludności i celom cywilnym.

Tego samego dnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przemawiał zdalnie przed Kongresem USA. W przemówieniu skierowanym do amerykańskich senatorów prosił o zamknięcie nieba nad Ukrainą.

A wieczorem 16 marca (czasu polskiego) prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden poinformował, że USA uruchomią dodatkowe środki na pomoc obronną dla Ukrainy. Łącznie w tym tygodniu Ukraina ma otrzymać od Stanów pomoc o wartości miliarda dolarów:


Więcej o wojnie w Ukrainie przeczytasz w tym wątku.

O tym, jak można pomóc Ukrainie, piszemy w tym artykule: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej