{"vars":{{"pageTitle":"New York Times pozywa OpenAI i Microsoft. Chodzi o bezprawne wykorzystanie artykułów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ai","media","microsoft","najnowsze","openai","prasa","prawa-autorskie","sztuczna-inteligencja","the-new-york-times"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"5 stycznia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":654818}} }
300Gospodarka.pl

New York Times pozywa OpenAI i Microsoft. Chodzi o bezprawne wykorzystanie artykułów

Gazeta The New York Times złożyła pozew przeciwko OpenAI i Microsoft z powodu wykorzystania jej materiałów do szkolenia modeli językowych. Obie firmy wykorzystywały treści z różnych źródeł, ale w dużym stopniu były chronione prawnie materiały NYT, bez zgody czy zapłaty.

O sprawie informuje The Guardian. Według pozwu, „nielegalne wykorzystanie” artykułów, analiz, opinii i innych treści NYT do tworzenia produktów sztucznej inteligencji jest zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania redakcji. Pozew podkreśla także znaczenie niezależnego dziennikarstwa dla demokracji.

Modele językowe, które stanowią podstawę chatbotów, budzą coraz większe zainteresowanie naukowców. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością tych narzędzi, media obawiają się, że mogą one stanowić nowe źródło fake newsów. Mogą również wykorzystywać treści bez odnośnika do przejścia do oryginalnego źródła, bądź podania inspiracji, informuje Guardian.


Czytaj także: Jest porozumienie ws. wykorzystywania AI. Surowe wymagania zmuszą do zmian


ChatGPT zgromadził dotychczas ponad 100 milionów użytkowników tygodniowo w ciągu roku od jego uruchomienia w listopadzie 2022 roku. Tworząca go firma OpenAI znajduje się w konflikcie wewnętrznym dotyczącym strategii firmy, szczególnie w kontekście zachowania zasad bezpieczeństwa i rozwoju. Konflikt ten doprowadził do zmian w kierownictwie.

Pozew NYT nie określa konkretnej kwoty odszkodowania, jednak wskazuje na wartość rynkową OpenAI (80 mld dolarów) i Microsoftu (2,8 bln dolarów) jako potencjalne źródło odszkodowań. Dodatkowo, pozew nakazuje skasowanie wszystkich modeli chatbotów i danych szkoleniowych, które wykorzystują chronione prawnie materiały gazety.

Szanujemy prawa twórców i właścicieli treści. Nasze rozmowy z New York Times są produktywne i posuwają się naprzód, więc jesteśmy zaskoczeni i rozczarowani tymi wydarzeniami – przekazała firma OpenAI w swoim oświadczeniu przesłanym do The Guardian. Microsoft jak dotąd nie odniósł się do sprawy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W reakcji na narastające napięcie związane z wykorzystaniem opublikowanych materiałów do szkolenia chatbota, OpenAI ogłosiło współpracę z niemieckim wydawnictwem Axel Springer, aby wzbogacić doświadczenie użytkowników o najnowsze treści na szeroką skalę.

Chcemy badać możliwości dziennikarstwa wspieranego przez sztuczną inteligencję, aby podnieść jakość, społeczną wartość i model biznesowy dziennikarstwa na następny poziom – powiedział Mathias Döpfner, CEO Axel Springera, cytowany przez Guardiana.

Polecamy także: