{"vars":{{"pageTitle":"Nie wdrożyliśmy, więc nas pozywają. KE kieruje sprawę przeciwko Polsce do TSUE","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","najnowsze","prawo-unijne","trybunal-sprawiedliwosci-unii-europejskiej","uslugi-cyfrowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"8 maja 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739511}} }
300Gospodarka.pl

Nie wdrożyliśmy, więc nas pozywają. KE kieruje sprawę przeciwko Polsce do TSUE

Komisja Europejska (KE) podjęła decyzję o skierowaniu sprawy przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chodzi o niezapewnienie skutecznego wdrożenia aktu o usługach cyfrowych – podała Komisja. Takie same decyzje podjęto odnośnie Czech, Hiszpanii, Cyprowi i Portugalii.

W ramach aktu o usługach cyfrowych państwa członkowskie musiały zrobić dwie rzeczy. Pierwszą z nich było wyznaczenie co najmniej jednego właściwego organu do nadzoru nad aktem o usługach cyfrowych i jego egzekwowania. Drugim zobowiązaniem było wyznaczenie jednego z nich jako koordynatora ds. usług cyfrowych. Miało się to odbyć do 17 lutego 2024 r.

„Polska nie wyznaczyła koordynatora ds. usług cyfrowych i nie nadała mu uprawnień do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych. Chociaż Czechy, Cypr, Hiszpania i Portugalia wyznaczyły koordynatorów ds. usług cyfrowych, nie powierzyły im uprawnień niezbędnych do wykonywania zadań wynikających z aktu o usługach cyfrowych” – podano w komunikacie.

Co więcej, unijne regulacje zobowiązały państwa członkowskie do ustanowienia przepisów dotyczących kar nakładanych w przypadku naruszeń aktu. Nie zrobiło tego żadne z wymienionych wyżej państw, podała Komisja Europejska.

Pięć krajów przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Dlatego Komisja wszczęła postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Wezwania do usunięcia uchybienia wysłano do Czech, Cypru, Polski i Portugalii 24 kwietnia 2024 r. oraz do Hiszpanii 25 lipca 2024 r. Po tym kroku, 3 października 2024 r. skierowano uzasadnione opinie do Czech, Cypru i Portugalii, a 16 grudnia 2024 r. do Hiszpanii i Polski.

Z powodu tego, że te kraje nie wprowadziły odpowiednich środków, KE zdecydowała o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Akt o usługach cyfrowych reguluje świadczenie internetowych usług pośrednich w Unii. Chodzi tu o platformy internetowe, takie jak platformy handlowe, sieci społecznościowe, platformy udostępniania treści i sklepy z aplikacjami. Jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników w przestrzeni cyfrowej, ochrona praw podstawowych oraz stworzenie sprawiedliwego i otwartego środowiska platform internetowych. Akt o usługach cyfrowych wprowadził wspólny system zarządzania między Komisją a organami krajowymi w postaci koordynatorów ds. usług cyfrowych.


Polecamy również: