{"vars":{{"pageTitle":"Niemcy się zbroją. Liczba wydanych pozwoleń na broń systematycznie rośnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["afd","bron","licencja-na-bron","najnowsze","niemcy"],"pagePostAuthor":"Zuzanna Cichowska","pagePostDate":"26 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":698092}} }
300Gospodarka.pl

Niemcy się zbroją. Liczba wydanych pozwoleń na broń systematycznie rośnie

Liczba przyznawanych licencji na broń w Niemczech systematycznie rośnie. Tylko w kraju związkowym Turyngia w 2023 roku wydano ponad 16,3 tysiąca tzw. małych licencji, czyli pozwoleń w specjalnej uproszczonej procedurze. Zainteresowanie Niemców posiadaniem broni stale się zwiększa co związane jest z brakiem poczucia bezpieczeństwa. 

Z danych Federalnego Urzędu Administracyjnego (Bundesverwaltungsamt) za IV kwartał 2023 roku wynika, że w Niemczech wydano  833 870 małych licencji i prawie 3 mln zezwoleń na broń. Z rejestru wynika, że z końcem 2023 roku 5,02 miliona egzemplarzy broni było w posiadaniu obywateli Niemiec.

Szczególnie szybko rośnie liczba tzw. małych licencji. Jest to specyficzny rodzaj zezwolenia, które dotyczy posiadania: pistoletu hukowego, środka drażniącego lub broni sygnałowej. Jednak używanie takiej broni jest zakazane w przestrzeni publicznej m.in.: podczas demonstracji, zebrań czy wydarzeń sportowych. Zakup i posiadanie tych rodzajów broni nie wymaga przeprowadzenia pełnej procedury, jak w przypadku pozwolenia na broń. Pozwolenie na broń upoważnia do legalnego posiadania, noszenia lub używania jej, a także handlu bronią i amunicją zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi broni.

Przyczyny boomu na broń w Niemczech

Według badaczy zajmujących się badaniem trendu posiadania broni wśród cywilów na Uniwersytecie w Dreźnie wynika, że jest to nowe zjawisko w Niemczech. Wykładowczyni Dagmar Ellerbrock, argumentuje rosnącą liczbę małych licencji na broń rosnącą potrzebą samoobrony wśród społeczeństwa niemieckiego.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Szef Urzędu Ochrony Konstytucji w Turyngii Stephan Kramer uważa, że partie prawicowe znacząco wpłynęły na zbrojenie się obywateli Niemiec. Uważa on, że swoją narracją spowodowały one wzrost poczucia zagrożenia przez obywateli.

Od 2015 roku kwestie bezpieczeństwa były wykorzystywane jako narzędzie polityczne. W debacie publicznej często mówiono o zawodności państwa, kryzysie migracyjnym czy braku bezpieczeństwa.

Dane dla Turyngii

Dane dla Turyngii są szczególne. Dane ze wszystkich klasyfikacji urzędu federalnego wykazują znaczące przyrosty. Ogólna liczba pozwoleń na broń w 2023 roku wzrosła do 72 134. Samych karabinów i broni podobnego typu w prywatnych rękach było 126 554 egzemplarzy.

Regulacje i prawo do posiadania broni są szeroko komentowane w całym kraju. W samej Turyngii ma ono dodatkowy kontekst. Debata dotyczy tego, czy można uniemożliwić posiadanie broni członkom radykalnych organizacji, jak Alternatywa dla Niemiec. Wyższy Sąd Administracyjny (Oberverwaltungsgericht) orzekł w tej sprawie, że samo zaangażowanie partyjne, nawet w ugrupowaniu uznanym przez Urząd Ochrony Konstytucji na poziomie landu za skrajnie ekstremistyczne, jest niewystarczające, żeby cofnąć pozwolenie na broń członkom partii.

W przestrzeni publicznej coraz więcej osób jest rozczarowanych tym, że państwo nie jest w stanie całkowicie chronić bezpieczeństwa obywateli – mówił przewodniczący federalnego Związku Zawodowego Policji Oliver Malchow dla Merkur. Liczba posiadaczy broni zaczęła wzrastać po serii ataków i nadużyć podczas odbywającego się m.in.: sylwestra w Kolonii w 2015 roku. W znacznej części, w tym incydencie ofiarami nadużyć padły kobiety.

Polecamy: