{"vars":{{"pageTitle":"Niemiecki Uniper zostanie znacjonalizowany. Rząd Niemiec odkupi spółkę od Fortum","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","fortum","kryzys-energetyczny","nacjonalizacja","najnowsze","niemcy","uniper"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"21 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":358094}} }
300Gospodarka.pl

Niemiecki Uniper zostanie znacjonalizowany. Rząd Niemiec odkupi spółkę od Fortum

Niemiecki rząd przejmie kontrolę nad koncernem energetycznym Uniper od fińskiej grupy energetycznej Fortum.

– W obecnych okolicznościach na europejskich rynkach energetycznych oraz uznając powagę sytuacji Unipera, jego zbycie jest właściwym krokiem, nie tylko dla Unipera, ale także dla Fortum. Rola gazu w Europie zmieniła się zasadniczo od czasu ataku Rosji na Ukrainę, podobnie jak perspektywy dla portfela opartego na gazie – powiedział prezes Fortum Markus Rauramo, cytowany w komunikacie spółki.

Szczegóły transakcji

Transakcja zakłada podwyższenie kapitału Unipera. Spółka wyemituje 4,7 mld akcji, które kupi niemiecki rząd za łącznie 8 mld euro.

Następnie Niemcy przejmą akcje należące do Fortum za ok. 500 mln euro. Rząd niemiecki spłaci też 4 mld euro pożyczki, której Fortum udzieliło Uniperowi.

Dzięki transakcji państwo niemieckie zwiększy udział w Uniperze o 78 proc. do ok. 98,5 proc.

Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca 2022 roku. Wymaga ona zgody Komisji Europejskiej.

Strony umowy uzgodniły, że Fortum będzie miało prawo pierwokupu szwedzkich aktywów hydroenergetycznych i jądrowych Unipera. Warunkiem jest wystawienie ich na sprzedaż do końca 2026 roku.

Problemy finansowe Unipera

W lipcu Fortum i niemiecki rząd uzgodniły pakiet stabilizacyjny dla Unipera. Od tego czasu jednak sytuacja spółki pogorszyła się. Straty Unipera z działalności na rynku gazu wzrosły do 8,5 mld euro. Strony oceniły więc, że spółka nie może już funkcjonować bez pomocy państwa.

Rząd Niemiec chce zapewnić przetrwanie spółki w czasie trwającego kryzysu energetycznego.

Czytaj także: