{"vars":{{"pageTitle":"NIK sprawdziła, jak urzędy gospodarują pieniędzmi. Posypały się doniesienia do prokuratury","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["800","budzet-panstwa","ipn","najnowsze","najwyzsza-izb-kontroli","nik","prokuratura","zus"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721076}} }
300Gospodarka.pl

NIK sprawdziła, jak urzędy gospodarują pieniędzmi. Posypały się doniesienia do prokuratury

Najwyższa Izba Kontroli, po skontrolowaniu wykonania budżetu państwa za 2023 r., złożyła do prokuratury pięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. NIK znalazła nieprawidłowości w Biurze Rzecznika Praw Dziecka, Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Instytucie Pamięci Narodowej oraz dwóch resortach – rodziny i spraw zagranicznych.

O jakie nieprawidłowości chodzi?

Najwyższa Izba Kontroli uważa, że przestępstwo popełnili Rzecznik Praw Dziecka oraz dyrektor generalna Biura Rzecznika Praw Dziecka. Miało ono polegać na niewłaściwym wydatkowaniu środków.

NIK uważa też, że w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Spraw Społecznych niecelowo i niegospodarnie wydatkowano środki na działania informacyjno-promocyjne, dotyczące świadczenia wychowawczego „Rodzina 800+”.

Niecelowe wydatkowanie środków NIK zarzuca też prezesowi ZUS oraz członkowi zarządu ZUS. Chodzi o prawie 2 mln zł.

Przekroczenie uprawnień i fałszywe poświadczenia

Poza tym Najwyższa Izba Kontroli uważa, że jeden z funkcjonariuszy publicznych, ówcześnie zatrudniony w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przekroczył uprawnienia.

Natomiast Instytut Pamięci Narodowej Najwyższa Izba Kontroli podejrzewa o dokonanie niezgodnych z prawdą poświadczeń zawartych w dokumentach w postaci protokołów. Dodatkowo podejrzenia NIK dotyczą też popełnienia przez osobę fizyczną niebędącą pracownikiem IPN przestępstwa określonego w art. 49 ustawy o ochronie osób i mienia. Chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji.

– W przygotowaniu są kolejne zawiadomienia, w tym do prokuratury o podejrzeniu niedopełnienia obowiązków, działając na szkodę interesu publicznego oraz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia wykroczenia, polegającego na naruszeniu przepisów Prawa budowlanego – podsumowuje Najwyższa Izba Kontroli.

Oprac. Dorota Mariańska

To też może Cię zainteresować: