{"vars":{{"pageTitle":"Nowe mieszkania w największych polskich miastach są droższe niż rok temu o nawet 10 proc.","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["expander","mieszkania","nieruchomosci","polska","rynek-nieruchomosci"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"16 listopada 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":70622}} }
300Gospodarka.pl

Nowe mieszkania w największych polskich miastach są droższe niż rok temu o nawet 10 proc.

W trzecim kwartale tego roku ceny nowych mieszkań w największych polskich miastach biły rekordy cenowe. W Krakowie czy Warszawie wzrost cen przekroczył 10 proc. w ujęciu rocznym – wynika z raportu Expandera. Druga fala pandemii zmieni jednak tę tendencję. 

Jak wynika z danych NBP, w 11 z 17 badanych miast ceny nowych mieszkań osiągnęły w trzecim kwartale najwyższy poziom w historii.

Miasta, w których transakcyjne ceny nowych mieszkań ustanowiły nowy rekord to: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Zielona Góra.

Eksperci zwracają uwagę, że to mniejsza sprzedaż w segmencie tańszych mieszkań podniosła średnie ceny do rekordowych poziomów, a ograniczenie popytu wynikało m.in. z zaostrzenia kryteriów kredytowych.

„Większość banków podwyższyło wymagany wkład własny z 10 proc. do 20 proc., przez co wiele osób zapewne musiało więc odłożyć swoje plany, aby zebrać dodatkowe oszczędności. Prawdopodobnie to właśnie mniejsza sprzedaż w segmencie tańszych mieszkań wywindowała średnie ceny do rekordowych poziomów” – napisano w raporcie.

Zwracają również uwagę, że w trzecim kwartale życie powoli „wracało do normy”. To powodowało większą skłonność do dokonywania zakupów nieruchomości, co zahamowała druga fala pandemii.

„Niektórym wydawało się, że najgorsze mamy już za sobą. Niestety druga fala w naszym kraju okazała się bardziej niebezpieczna od pierwszej. Nastroje ponownie się więc pogorszyły. Kupując obecnie można więc zdecydowanie łatwiej wynegocjować dobrą cenę niż jeszcze kilka miesięcy temu” – napisali.

W Krakowie, Gdańsku i Warszawie najdrożej

Jeśli chodzi o to, w których miastach ceny w III kwartale wzrosły najmocniej, to szczególnie wyróżnia się Kraków, gdzie średnia cena jest aż o 13,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Duże zmiany odnotowano również w Zielonej Górze (+12,6 proc. rok do roku), Warszawie (+10,8 proc.  rok do roku) oraz w Kielcach (+9,7 proc. rok do roku).

Spadek w ujęciu rocznym pojawił się jedynie w Gdyni (-1 proc. rok do roku).

Eksperci Expandera zwracają uwagę, że w Warszawie po raz pierwszy średnia cena przekroczyła 10 000 zł za m2, a w Gdańsku 9000 zł za m2.

Ogółem w badanych miastach ceny są o 6 proc. wyższe niż przed rokiem.

Poniżej pełne zestawienie cen transakcyjnych nowych mieszkań:

Na rynku wtórnym mieszkania taniały, ale jest drożej niż przed rokiem

O ile ceny nowych mieszkań notowały rekordy cenowe, o tyle ceny na rynku wtórnym spadły w ujęciu kwartał do kwartału w 9 z 17 badanych miast.

„W drugim kwartale, gdy ceny nowych mieszkań spadały, to na rynku wtórnym wciąż rosły. Wtedy sprzedający używane mieszkania jeszcze nie zdawali sobie sprawy, że muszą zmniejszyć oczekiwania cenowe. Wielu z nich nie doczekało się więc na kupców i w związku z tym dopiero w trzecim kwartale obniżyli ceny. Tymczasem deweloperzy obniżali je już wiosną, a gdy nadeszła poprawa sytuacji w III kwartale, to od razu zareagowali podwyżkami” – piszą eksperci Expandera.

Mimo wspomnianych spadków cen w porównaniu do drugiego kwartału, stawki wciąż są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem.

Rekordzistą pod tym względem jest Łódź (+19,2 proc. rok do roku), Szczecin (+14,3 proc. rok do roku) oraz Rzeszów (+14,2 proc. rok do roku).

Na drugim biegunie jest Zielona Góra, gdzie stawka jest tylko o 1,7 proc. wyższa niż rok temu.

„Ciekawostką jest też Warszawa, która na rynku wtórnym ma drugi najgorszy wynik, czyli roczny wzrost średniej ceny wynosi tylko 5,3 proc. Przypomnijmy, że nowe mieszkania w stolicy są o prawie 11 proc. wyższe niż przed rokiem, co jest trzecim najlepszym wynikiem” – wskazują autorzy raportu.

Poniżej pełne zestawienie cen transakcyjnych mieszkań na rynku wtórnym:

Czytaj także:

Mieszkanie na wynajem przez pół roku stoi puste? I tak zarobisz na tym 3x więcej niż na lokacie