{"vars":{{"pageTitle":"Nowe narzędzie dla firm w walce z kosztami prądu. EDP oferuje magazyny energii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["edp","instalacja-fotowoltaiczna","magazynowanie-energii","najnowsze","rozwoj-oze-w-polsce","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 maja 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739486}} }
300Gospodarka.pl

Nowe narzędzie dla firm w walce z kosztami prądu. EDP oferuje magazyny energii

EDP Energia Polska wprowadza nową ofertę systemów magazynowania energii. To odpowiedź na rosnące potrzeby polskich firm i wyzwania transformacji energetycznej.

Rozwiązania są skierowane do małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Pozwolą one na efektywniejsze wykorzystanie energii z instalacji fotowoltaicznych i większą niezależność od sieci publicznej.

Energia na własnych zasadach

Nowa oferta EDP obejmuje dwa modele współpracy. W modelu transakcyjnym firma może zapłacić za system jednorazowo lub rozłożyć płatność na raty. Alternatywą jest model subskrypcyjny, w którym EDP odpowiada za inwestycję, instalację i eksploatację systemu, a klient płaci stały miesięczny abonament.

Zintegrowane z instalacjami fotowoltaicznymi magazyny energii (tzw. BESS) pozwalają firmom gromadzić nadwyżki energii w godzinach wysokiej produkcji i wykorzystywać je wtedy, gdy zapotrzebowanie jest wyższe. To nie tylko poprawia bilans energetyczny firmy, ale również pozwala obniżyć rachunki za prąd i ograniczyć emisję CO2.

W rezultacie przedsiębiorcy mają większą kontrolę nad kosztami energii, większą odporność na wahania cen na rynku oraz zwiększenie niezależności energetycznej. W sytuacjach awaryjnych systemy BESS mogą także zapewnić ciągłość działania instalacji i procesów produkcyjnych, co ma kluczowe znaczenie dla firm operujących w trybie ciągłym lub o wysokich wymaganiach jakościowych.

Wsparcie dla transformacji i wizerunku

Magazyny energii to nie tylko korzyści finansowe. Integracja magazynów z projektami solarnymi wspiera krajowe cele klimatyczne i jest coraz bardziej oczekiwanym standardem wśród odpowiedzialnych przedsiębiorstw.

– Widzimy rosnące zainteresowanie magazynami energii, które umożliwiają maksymalne wykorzystanie energii w miejscu jej wytworzenia i przyczyniają się do redukcji emisji CO2. To rozwiązania, które pomagają naszym klientom nie tylko oszczędzać, ale też budować nowoczesny, zrównoważony wizerunek biznesu – mówi Ireneusz Kulka, Country Lead EDP w Polsce.

Rozwiązania oferowane przez EDP wpisują się w szerszy trend rozwoju zdecentralizowanej energetyki w Europie. Polska pozostaje jednym z kluczowych rynków regionu. Na początku kwietnia 2025 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił dofinansowanie dla projektów magazynowania energii o mocy powyżej 2 MW i pojemności przynajmniej 4 MWh.

EDP Energia Polska jest częścią globalnej grupy EDP, która od lat inwestuje w OZE na całym świecie. Spółka posiada 31,8 GW zainstalowanej mocy i 9 mln klientów. Na polskim rynku działa od 2007 roku, a od 2020 rozwija ofertę dla firm, równocześnie działając we Włoszech i Portugalii.


Przeczytaj także: