{"vars":{{"pageTitle":"Nowy minister cyfryzacji: szybki internet ma być standardem. A mObywatel będzie rozwijany","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezpieczenstwo","cyfryza","internet-szerokopasmowy","it","krzysztof-gawkowski","ministerstwo-cyfryzacji","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":643114}} }
300Gospodarka.pl

Nowy minister cyfryzacji: szybki internet ma być standardem. A mObywatel będzie rozwijany

Przygotowanie strategii rozwoju cyfrowego zapowiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wśród swoich zadań widzi też poprawę dostępu do internetu, edukację cyfrową i nowelizację prawa komunikacji elektronicznej.

Jednym z pierwszych elementów budowania tożsamości cyfrowej w Europie, budowania liderskiego miejsca, będzie przygotowanie strategii rozwoju cyfrowego państwa – mówił Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Współpraca między resortami

Jego zdaniem zadaniem ministerstwa jest “międzyresortowa interoperacyjność”. W sprawie cyfryzacji zadeklarował współpracę z premierem i pozostałymi ministrami.

Dodał, że w XXI wieku standardem w Polsce powinien być dostęp do internetu dobrej jakości.

Standardem, w którym mamy wysoką dostępność, szybki internet i nie ma białych plam na mapie Polski. Dlatego też szerokopasmowy internet, dlatego myślenie o tym, że światłowód powinien być dostępny z wysoką prędkością dla wszystkich polskich obywateli będzie nam towarzyszyło w tej kadencji – mówił minister.

Zapowiedział rozwijanie aplikacji mObywatel. Jego celem jest też doprowadzenie do sytuacji, kiedy Polska będzie coraz wyżej w unijnym indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego DESI.

Minister ogłosił, że co roku będzie składał sprawozdania z realizacji zadań przez ministerstwo.

Bezpieczeństwo i higiena cyfrowa

Przed nami sprawy dotyczące rozważania tego, jak powinien wyglądać kształt ram związanych z krajowym systemem cyberbezpieczeństwa. W 2024 roku chcemy zacząć od konsultacji sprawy krajowego systemu bezpieczeństwa, tak aby w 2024 roku w procesie legislacyjnym KSC został w Polsce przyjęty – wskazał też Krzysztof Gawkowski.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Minister deklarował chęć tworzenia stabilnego prawa, z wyłączeniem szerokiego grona do konsultacji, ale bez ulegania presjom.

Kolejne obszary wymienione przez Krzysztofa Gawkowskiego to edukacja cyfrowa i higiena cyfrowa. Także w tych kwestiach chce współpracować z innymi resortami,

Mamy też trochę do naprawienia, nie wszystko działało. Ustawa prawo komunikacji elektronicznej musi być zmieniona. Wykreślimy wszystko co dotyczy braku swobód obywatelskich – powiedział także.

Oprac. Kamila Wajszczuk

Polecamy także: