{"vars":{{"pageTitle":"Zamrożenie cen energii w 2024 roku? Kolejne szczegóły umowy koalicyjnej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","energia-elektryczna","koalicja","najnowsze","nowy-rzad","polityka","rzad","umowa-koalicyjna"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"5 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":621271}} }
300Gospodarka.pl

Zamrożenie cen energii w 2024 roku? Kolejne szczegóły umowy koalicyjnej

Formujący się rząd chce przedłużyć wsparcie dla gospodarstw domowych w związku z rosnącymi cenami prądu, wynika z informacji Dziennika Gazety Prawnej. Bez rządowej interwencji ceny energii wyraźnie wzrosłyby od nowego roku. 

Partie Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica pracują nad umową koalicyjną już od kilku dni. Do mediów trafiają przecieki z prac nad umową. O tym, co się w niej znajdzie pisaliśmy m.in. tutaj.

Szczegóły umowy koalicyjnej będą omawiane od poniedziałku, ale już pojawiły się kolejne informacje na jej temat. Jak dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna, osłony dla gospodarstw domowych będą istotnym zapisem w umowie koalicyjnej.

Powinny być dopłaty państwa do rachunków za prąd, dlatego dotychczasowy model zostanie przedłużony na kolejny rok – poinformował DGP polityk koalicji.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Innymi ważnymi kwestiami będą podwyżki dla pracowników budżetówki i nauczycieli.

Dziennik zwraca uwagę, że rozmowy dot. nowego rządu toczą się „dwutorowo”. Koalicjanci z jednej strony ustalają program, z drugiej – rozważają podział ministerstw. O tym, jaki naszym zdaniem będzie prawdopodobny rozdział resortów, pisaliśmy w tym tekście.

Ceny energii postrachem gospodarstw

Jak wyliczyli ostatnio eksperci Forum Energii, bez wsparcia państwa, od 2024 roku Polacy za prąd zapłacą słono – nawet o kilkadziesiąt procent więcej niż dotychczas.

Ceny energii elektrycznej w dużej mierze kształtowane są na Towarowej Giełdzie Energii z rocznym wyprzedzeniem – i dlatego już dziś można oszacować, jaka będzie w przyszłym roku cena 1 kWh.

Największych wzrostów w zestawieniu z tegorocznymi, zamrożonymi cenami, można się spodziewać w gospodarstwach domowych o średnim zużyciu na poziomie 2000 kWh – aż o 68 proc. Gospodarstwa domowe z pompą ciepła (o zużyciu 9000 kWh) będą musiały się liczyć ze wzrostem cen o ok. 21 proc. – wylicza Forum Energii.

Czytaj także: