{"vars":{{"pageTitle":"Nowy sekretarz generalny OECD budzi kontrowersje sceptycznym podejściem do zmian klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["australia","kryzys-klimatyczny","mathias-cormann","oecd","sekretarz-generalny","zmiany-klimatu"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"15 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":104491}} }
300Gospodarka.pl

Nowy sekretarz generalny OECD budzi kontrowersje sceptycznym podejściem do zmian klimatu

Australijczyk Mathias Cormann jest nowym sekretarzem generalnym OECD, organizacji 37 najbogatszych państw świata, która jest jednocześnie twórcą i sponsorem wpływowej Międzynarodowej Agencji Energii (IEA).

Na to stanowisko kandydował również minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, ale wycofał się przed finałem. Pisaliśmy o tym tutaj.

51-letni Mathias Cormann to były minister finansów Australii z wywodzący się centroprawicowego skrzydła rządu. Jego konkurentką w konkursue na stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) była szwedka Cecilia Malmstroem, kiedyś komisarz UE ds. Handlu.

Jeśli wybór Cormanna zatwierdzi Rada OECD we wtorek, to zastąpi on na tym stanowisku Angela Gurrię z Meksyku.

Kontrowersyjna nominacja

Kandydatura Cormanna wzbudza szeroki sprzeciw z powodu sceptycyzmu polityka wobec zmian klimatu.

„Kraje OECD wysłały właśnie niebezpieczny sygnał, mianując osobę z dorobkiem w zakresie demontażu polityki klimatycznej na szefa swojego głównego organu doradczego. Ta nominacja osłabi presję na liderów innych instytucji międzynarodowych, aby podjęli radykalne reformy w celu rozwiązania kryzysu klimatycznego” – powiedział Nick Mabey, dyrektor generalny w E3G, europejskiego think tanku zajmującego się zmianami klimatu.

Podczas swojej kadencji jako minister w australijskim rządzie, Cormann określał cele neutralności klimatycznej jako “ekstremistyczne, lekkomyślne i nieodpowiedzialne”.

Głosował również przeciwko określaniu energii węglowej jako „brudnej” i zwiększeniu inwestycji w odnawialne źródła energii. Plany odbudowy gospodarki Australii po Covid-19, przy których pracował, opierają się na inwestycjach w gaz ziemny.

Tymczasem pod rządami odchodzącego Angela Gurrii, OECD postawiło klimat w centrum swoich działań i przestawiła się na popieranie silniejszej polityki klimatycznej. W tym są opłaty za emisji dwutlenku węgla, stopniowe wycofywanie dotacji do paliw kopalnych i poparcie dla inwestowania w energię odnawialną.

„Wątpimy, czy Mathias Cormann jest w stanie zapewnić, że OECD będzie liderem w walce z kryzysem klimatycznym. On sam ma niechlubne osiągnięcia w tej kwestii, w tym sprzeciw wobec opodatkowania emisji CO2. Jeśli OECD ma wypełnić swój mandat, musi stawić czoła kryzysowi klimatycznemu, który jest prawdopodobnie największym problemem społecznym naszych czasów” – pisze również dyrektor wykonawcza Greenpeace International, Jennifer Morgan.

Rozdano klimatyczne antynagrody. „Laureaci” to USA, Australia i Brazylia