{"vars":{{"pageTitle":"O ile wzrosną rachunki za energię od lipca? Resort klimatu przedstawił szacunki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-gazu","ceny-pradu","energetyka","legislacja","main","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"6 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707795}} }
300Gospodarka.pl

O ile wzrosną rachunki za energię od lipca? Resort klimatu przedstawił szacunki

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zakłada, że rachunki większości gospodarstw domowych za energię elektryczną wzrosną o 29 proc. w drugim półroczu. Natomiast rachunki za gaz – o 15 proc.

Szacunki przedstawiono w “Ocenie skutków regulacji” projektu ustawy o bonie energetycznym. Od 1 lipca 2024 roku przestanie obowiązywać zamrożenie cen energii i gazu. Planowana ustawa przewiduje nowe taryfy i ceny maksymalne oraz wsparcie w postaci bonu dla najbardziej wrażliwych odbiorców.

Zgodnie z projektem, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli złożyć wnioski o nowe taryfy do Urzędu Regulacji Energetyki. Okres obowiązywania nowych taryf ma objąć także 2025 rok.

Ile zapłacimy za prąd?

Biorąc pod uwagę aktualne warunki rynkowe, zakłada się, że w efekcie taryfa mogłaby ulec istotnemu obniżeniu z obecnego poziomu 739 zł/MWh do szacowanego poziomu poniżej 600 zł/MWh – czytamy w dokumencie.

W połowie grudnia 2023 roku URE zatwierdził taryfy tak zwanych ​​sprzedawców z urzędu, czyli spółek PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót. Średnia cena energii elektrycznej w taryfach to 739,3 złote za MWh. Oprócz tego obowiązuje stawka dystrybucyjna w wysokości 430,1 złotych za MWh. Do tych wartości na rachunku doliczane są podatki – VAT i akcyza.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Projekt ustawy przewiduje też przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną w okresie lipiec-grudzień 2024 r. Ma ona wynosić 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych i 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

W konsekwencji przyjęcia wariantu rachunki większości odbiorców w gospodarstwach domowych płaconych w II połowie 2024 r. wzrosną względem I połowy 2024 r. o ok. 29 proc. Bon energetyczny dodatkowo złagodzi wzrost rachunków mniej zamożnych gospodarstw domowych – wskazano.

Rachunek za gaz ziemny

Jeśli chodzi o gaz ziemny to cena maksymalna ma być równa stawce zatwierdzonej w taryfie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

W konsekwencji wysokość rachunków za paliwa gazowe dla odbiorców wzrośnie w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. względem ceny płaconej w I półroczu 2024 r. o ok. 15 proc. – czytamy dalej.

URE zatwierdził zmienioną taryfę PGNiG w lutym. Cena paliwa gazowego została w niej określona na poziomie 290,97 zł/MWh, podczas gdy cena zamrożona wynosiła 200,17 zł/MWh.

Polecamy także: