{"vars":{{"pageTitle":"Obniżki stóp procentowych nie będzie? Tyrowicz: „Dziś to szkodzenie polskiej gospodarce”","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cel-inflacyjny","inflacja-2025","joanna-tyrowicz","najnowsze","rada-polityki-pienieznej","rpp","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"10 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739042}} }
300Gospodarka.pl

Obniżki stóp procentowych nie będzie? Tyrowicz: „Dziś to szkodzenie polskiej gospodarce”

Jakakolwiek obniżka stóp procentowych dzisiaj to szkodzenie polskiej gospodarce – uważa członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Joanna Tyrowicz. W jej ocenie, jeśli rzeczywiście płace spowolniły, to być może od teraz stopa 5,75 proc. wystarczy, by sprowadzić inflację do celu.

Cel inflacyjny to 2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt proc.

W świetle marcowej i licznych poprzednich projekcji jakakolwiek obniżka dzisiaj to jest odejście od mandatu i szkodzenie polskiej gospodarce. I wiedzą to wszyscy członkowie RPP, bo mają przed sobą te same materiały – powiedziała Tyrowicz w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Jeśli rzeczywiście płace spowolniły, to być może, w połączeniu z innymi danymi, od teraz stopa 5,75 proc. wystarczy, by sprowadzić inflację do celu. Bo rzeczywiście, zgodnie z obecną projekcją, przy tym poziomie stóp w drugiej połowie 2026 r. wchodzimy w pasmo odchyleń. To pierwsza projekcja, która pokazuje, że nie zaczepiamy się o górne pasmo odchyleń od celu w ostatnim kwartale horyzontu projekcji, tylko przez kilka kwartałów jesteśmy blisko celu – dodała.

Członkini RPP dodała, że odrębną kwestią jest to, na jakich założeniach jest oparta ta projekcja – zakłada mocną obniżkę dynamiki wynagrodzeń. Jak mówi Tyrowicz, takie założenie było stosowane wcześniej i jak dotąd nie znajdowało potwierdzenia w danych.

Innym istotnym założeniem jest utrzymanie wysokiej stopy oszczędzania gospodarstw domowych. Ona jest teraz 2,5-krotnie wyższa od historycznej średniej – wskazała też członkini RPP. Od wielu miesięcy Tyrowicz głosowała w RPP za podwyżką o 200 pb.

RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie. We wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.


Polecamy także: