{"vars":{{"pageTitle":"Oceany ciepłe, jak nigdy. W 2021 r. ich temperatura była najwyższa w historii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["badanie","emisje-co2","globalne-ocieplenie","klimat","ocean"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"13 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":246269}} }
300Gospodarka.pl

Oceany ciepłe, jak nigdy. W 2021 r. ich temperatura była najwyższa w historii

Rekordowo wysoka temperatura oceanów. Nigdy wcześniej w historii pomiarów nie odnotowano tak wysokich odczytów, jak w ubiegłym roku. To bezpośredni skutek globalnego ocieplenia – wskazują naukowcy.

Dowody są niepodważalne. Temperatura oceanów jest obecnie wyższa, niż kiedykolwiek w przeszłości – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Advances in Atmospheric Sciences”.

Wszystkie najważniejsze zbiorniki wodne na Ziemi, w tym oceany, w 2021 roku miały najwyższą temperaturę w historii pomiarów. Dotyczy to głębokości tych zbiorników do poziomu ok. 2 tysięcy metrów.

Wzrost był najwyraźniejszy w przypadku Oceanu Indyjskiego i Atlantyku (którego częścią jest Morze Bałtyckie). Ale rekordowe temperatury odnotowano też w Oceanie Spokojnym. I to nawet pomimo tego, że wody w tym zbiorniku oziębiły się na skutek wystąpienia zjawiska atmosferycznego La Niña, jak podaje brytyjski dziennik The Guardian.


Czytaj też: Ustka, Kołobrzeg, Świnoujście – sztormy i zalania już dziś dotykają nadbałtyckie kurorty. Zmiany klimatu sprawią, że będzie gorzej


Drugim najgorętszym rokiem, jeśli chodzi o temperatury oceanów był 2020, a trzecim – 2019. To oznacza, że w ciągu trzech ubiegłych lat temperatura wód była najwyższa w historii, a trend jest rosnący, podają autorzy artykułu.

Przyczyną ocieplenia są antropogeniczne – czyli wywołane przez człowieka – zmiany klimatu. Tak wskazuje w rozmowie z Guardianem współautor badania, naukowiec Kevin Trenberth z amerykańskiego centrum badań fizyki atmosfery w Boulder w Kolorado (National Center for Atmospheric Research).

Wzrost temperatur oceanów jest spowodowany głównie tym, że dostaje się do nich prawie jedna trzecia dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery, tłumaczy gazecie naukowiec.

Do czego może to prowadzić

Jakie skutki dla człowieka i środowiska naturalnego ma podnoszenie się temperatury wód oceanicznych? To przede wszystkim większe zagrożenie niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

Na skutek ocieplenia wód i klimatu, zwiększa się ilość wody, która paruje z oceanów do atmosfery. Większa wilgotność i temperatura powietrza oznaczają silniejszy wiatr oraz większe opady podczas burz i sztormów – wskazuje Environmental Defense Fund, jedna z najbardziej wpływowych organizacji środowiskowych w USA i na świecie.

Te zjawiska stają się więc trudniejsze do opanowania i groźniejsze w skutkach, niż kiedyś. Z tego samego powodu nasilają się huragany, które przynoszą większe zniszczenia, gdy dotrą na ląd. Także powodzie i zalania stają się bardziej dotkliwe w rezultacie wzrostu temperatur w zbiornikach wodnych.

Ale rosnąca temperatura zbiorników wodnych wpływa także na zmniejszenie się bioróżnorodności. Wiele gatunków, żyjących w wodach słodkich i słonych jest przystosowana do niższych temperatur, niż panujące obecnie.

Zmniejszanie się bioróżnorodności to nie tylko problemy dla ekosystemów, ale także dla gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego ludzkości. Jak wskazuje Europejska Agencja Środowiskowa, zmiana warunków w wodach morskich i oceanicznych zmusza wiele gatunków do migracji i zmniejsza ich liczebność. W rezultacie zmniejszają się połowy, co może skutkować utratą miejsc pracy i dochodów dla osób pracujących w sektorze rybołówstwa.

Ten niebezpieczny trend wzrostowy, jeśli chodzi o temperaturę oceanów, będzie się utrzymywał, dopóki ludzkość nie osiągnie neutralności klimatycznej, wskazuje z kolei Michael Mann, współautor badania i naukowiec z Uniwersytetu Stanowego w Pensylwanii.

Czytaj też:


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND