{"vars":{{"pageTitle":"Ochrona zdrowia w Polsce wymaga leczenia. Pacjenci wystawiają receptę Ministerstwu Zdrowia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["kolejki-do-lekarzy","leki","main","ministerstwo-zdrowia","najnowsze","pacjenci","profilaktyka","system-ochrony-zdrowia","terapie-lekowe","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"14 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":675537}} }
300Gospodarka.pl

Ochrona zdrowia w Polsce wymaga leczenia. Pacjenci wystawiają receptę Ministerstwu Zdrowia

Organizacje pacjenckie zdiagnozowały system ochrony zdrowia w Polsce. Najpilniejszą kwestią, którą powinno zająć się Ministerstwo Zdrowia jest, ich zdaniem, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Jednocześnie wśród postulatów pojawiła się edukacja zdrowotna, w tym wprowadzenie w szkołach przedmiotu o zdrowiu. 

Jak wynika z raportu „Pacjent w polskim systemie ochrony zdrowia – 2024” autorstwa Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który uwzględnia opinie 73 organizacji pacjenckich, ponad połowa (65 proc.) z nich ocenia funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce jako przeciętne. Z kolei 13 proc., jest zdania, że system ochrony zdrowia w Polsce jest poniżej przeciętnej, a 11 proc. ocenia system jako powyżej przeciętnej. Na słabą ocenę systemu ochrony zdrowia w Polsce wskazuje 10 proc. objętych badaniem organizacji.

Tylko 1 proc. badanych organizacji ocenia funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w Polsce jako bardzo dobre.

Kolejki największym wyzwaniem

Największy problem ochrony zdrowia? Ogólnie to właśnie kolejki do świadczeń zdrowotnych stanowią w ocenie organizacji pacjentów największe wyzwanie dla obecnego systemu ochrony zdrowia. Wskazało na nie aż 66 proc. organizacji objętych badaniem. Gdzie dostęp do świadczeń jest utrudniony? Na przykład w diagnostyce genetycznej w nowotworach płuc, ale też w opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży czy diagnostyce i leczeniu bezpłodności. Długie kolejki ciągną się także jeżeli chodzi o rehabilitację.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jednocześnie organizacje pacjenckie wymieniły najpilniejsze kwestie, którymi powinno zająć się Ministerstwo Zdrowia. Z perspektywy problemów zdrowotnych to zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży (na nie wskazało 84 proc. ankietowanych organizacji). Kolejne miejsce na liście priorytetów zajmuje profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych (44 proc. wskazań). Organizacje pacjenckie są też zdania, że MZ powinno walczyć ze smogiem (32 proc. odpowiedzi).

– Smog wpływa negatywnie na oddychanie, powoduje POChP [Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc – przyp. red], alergię, podnosi skłonność do infekcji górnych dróg oddechowych, jest przyczyną nowotworów płuc – czytamy w raporcie „Pacjent w polskim systemie ochrony zdrowia – 2024”.

Natomiast jeżeli chodzi o najważniejsze zadania dla Ministerstwa Zdrowia z systemowego punktu widzenia, tu nieco ponad połowa organizacji pacjenckich na pierwszym miejscu postawiła edukację zdrowotną, w tym wprowadzenie w szkole przedmiotu o zdrowiu. Podobną ilość wskazań ma wdrożenie modeli opieki kompleksowej. Trzecie z najczęściej wymienianych zadań dotyczy zwiększenia dostępu do innowacji i nowoczesnych technologii medycznych.

Wszystkie propozycje pokazuje nasza grafika:

W kategorii „inne” znalazły się: zmiana niektórych programów lekowych w zakresie refundacji i dostępności produktów leczniczych na receptę, profilaktyka zdrowia psychicznego w szkołach oraz dodatkowe środki na rehabilitację psychiatryczną i psychologiczną (w tym psychoterapię), zwiększenie przez media masowe popularyzacji wiedzy o zdrowiu oraz wsparcie wypracowanych i wdrożonych inicjatyw, takich jak Centra Zdrowia Psychicznego.

Jednocześnie organizacje pacjenckie liczą na stałą współpracę z Ministerstwem Zdrowia. Chciałyby być częściej słuchane w kwestii leków i technologii medycznych, szczególnie w kontekście refundacji.

To też może Cię zainteresować: