Po dwóch latach skracania się oczekiwana długość życia w Polsce znów się zaczęła się wydłużać. GUS opublikował właśnie tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
Tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn to narzędzie, które służy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych do ustalenia wysokości emerytury kapitałowej. Tablica określa, ile miesięcy może jeszcze przeżyć osoba w określonym wieku.
Czytaj: Biedni żyją znacznie krócej od bogatych. Nawet kilkanaście lat różnicy
GUS wylicza wskaźniki dalszego trwania życia na podstawie danych o umieralności z poprzedniego roku. Dlatego poza tym, że dla ZUS tablica jest pomocna przy wyliczaniu emerytur, dla demografów i socjologów to wskazówka, jak wygląda bieżąca kondycja społeczna.
Poprzednie dwa lata były pod tym względem bardzo złe. Pokazuje to nasz wykres poniżej.
Wykres pokazuje oczekiwaną długość życia dla osób w wieku 60 i 65 lat. W obu przypadkach wyraźnie się ona zmniejszyła w latach 2020-2021 (na wykresie odpowiednio 2021 i 2022, jako daty publikacji danych). W ten sposób odwrócony został długoletni trend stałego wydłużania się czasu oczekiwanej długości życia w Polsce.
Zobacz: Europejczycy są coraz starsi. Ale Polacy starzeją się szybciej niż przeciętnie mieszkańcy UE
Bezpośrednim powodem była pandemia Covid-19 i tysiące nadmiarowych zgonów, jakie wywołała.
Dane opublikowane teraz opierają się na informacjach o umieralności w 2022 roku. Wynika z nich, że średni czas oczekiwanego trwania życia dla osób w wieku 60 lat to obecnie 21,2 roku (rok wcześniej było to 19,9 roku). Natomiast w przypadku osób w wieku 65 lat to 17,5 roku (było 16,4).
Najdłużej żyją bogaci
Choć oczekiwana długość życia w Polsce się wydłużała przez ostatnie dekady (z przerwą na Covid-19) to jednak i tak nie wypadamy pod tym względem dobrze na tle innych krajów Europy.
Na najdłuższe życie pośród mieszkańców Starego Kontynentu mogą liczyć mieszkańcy dwóch zamożnych krajów. Pierwszy to Liechtenstein, a drugi to Szwajcaria.
Wskazują na to dane Eurostatu, które pokazujemy poniżej. To ostatnie dostępne informacje, za 2021 rok.
W przypadku Liechtensteinu oczekiwana długość życia w momencie urodzenia wynosiła ponad 84 lata, w Szwajcarii jest niewiele krótsza. Na trzecim miejscu znalazła się Hiszpania z wynikiem 83,3 roku.
Dla porównania w Polsce było to 75,5 roku. W zestawieniu 35 krajów Polska zajęła piąte miejsce od końca. I niewiele się tu zmieniało w ciągu ostatnich 10 lat. Co prawda oczekiwana długość życia w Polsce wydłużała się wcześniej, ale podobnie było w całej Europie.
oprac. Marek Chądzyński