{"vars":{{"pageTitle":"Świat natychmiast zareagował: na odbudowę Notre Dame zadeklarowano już ponad 3,2 mld zł","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["notre-dame"],"pagePostAuthor":"Marcin Zakrzewski","pagePostDate":"16 kwietnia 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":6687}} }
300Gospodarka.pl

Świat natychmiast zareagował: na odbudowę Notre Dame zadeklarowano już ponad 3,2 mld zł

Dwóch najbogatszych ludzi Francji zobowiązało się do wsparcia naprawy Notre Dame po tym, jak katedra w Paryżu została częściowo zniszczona przez poniedziałkowy pożar.

Ponadto wsparcie zadeklarował szereg ludzi biznesu, politycy oraz organizacje pozarządowe. Dyrektor Fundacji Dzieł Notre Dame ze Strasbourga Eric Fischer powiedział, że odbudowa paryskiej świątyni potrwa dziesięciolecia.

Wsparcie deklarują miliarderzy: Bernard Arnault zapowiedział, że jego rodzina oraz firma ofiarują łącznie 200 mln euro na odbudowę zniszczonej katedry. Arnault jest prezesem i dyrektorem generalnym LVMH, luksusowej marki, do której należy Louis Vuitton i Moet Hennessy,

W kwietniu 2018 r.  Arnault stał się najbogatszym człowiekiem w świecie mody. Uważa się, że jego majątek jest wart ponad 22 mld euro.

Firma inwestycyjna Artemis, należąca do rodziny Pinault, przeznaczy 100 mln euro na odbudowę katedry Notre Dame, powiedział prezes przedsiębiorstwa François-Henri Pinault w oświadczeniu dla AFP. François-Henri Pinault stoi na czele grupy Kerig zrzeszającej marki produkujące dobra luksusowe.

W ramach grupy działają takie podmioty jak Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga czy Alexander McQueen. Drugi główny biznes Pinaultów, Grupa Artémis, odpowiada m.in. za słynny dom aukcyjny Christie’s, winnice Château Latour, Le Point, Stade Rennais F.C. oraz teatr Marigny. Francuski milioner jest prywatnie mężem aktorki Salmy Hayek.

Jak podaje francuski dziennik Le Nouvel Observateur, również rodzina Bettencourt zapowiedziała dwa dary po 100 mln euro – jeden za pośrednictwem należącego do niej koncernu L’Oreal, drugą poprzez fundację. Producent ropy Total zaoferował kolejne 100 mln euro. 10 mln euro przekażą bracia Bouygues. Do grupy Bouygues należy działający też w Polsce deweloper Bouygues Immobilier, ma ona też około 30-proc. udział w Alstomie.

Lista firm obiecująca datki na odbudowę Notre Dame cały czas się wydłuża, są na niej podmioty z całego świata, w tym amerykański gigant Apple (który nie wymienił jednak kwoty). Według najnowszych danych łączne zadeklarowane wsparcie wynosi już ponad 750 mln euro.

Także politycy włączyli się w pomoc. Prezydent Francji ogłosił, że rozpocznie się kwesta ogólnokrajowa.

Mer Paryża Anne Hidalgo zaproponowała we wtorek na antenie radia France Inter zorganizowanie w stolicy Francji „międzynarodowej konferencji darczyńców” w celu odbudowania katedry.

Region paryski uruchomi 10 mln euro z „(puli) pomocy w nagłych wypadkach, aby wesprzeć archidiecezję w pierwszych pracach” rekonstrukcyjnych w katedrze Notre Dame, spustoszonej w poniedziałek przez ogromny pożar – ogłosiła we wtorek przewodnicząca rady regionu Valerie Pecresse.

Przedstawiciele polskiego rządu dołączyli się do deklaracji wsparcia.Polska wie, co to znaczy utracone dziedzictwo zniszczone w pożodze. Warszawę odbudowaliśmy z ruin sami. Katedrę Notre-Dame odbudujmy wszyscy razem jako Europejczycy. To wspaniały symbol Paryża, jak i naszej Europy” – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Natomiast minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że Polska jest gotowa wesprzeć Francję przy odbudowie Notre Dame. Oprócz środków finansowych mamy przede wszystkim know-how, wspaniałe tradycje, jeśli chodzi o polską szkołę konserwatorską – mówił wicepremier.

Na poziomie europejskim, przewodniczący Parlamentu Europejskiego zaproponował, by europosłowie przekazali dzisiejsze diety na odbudowę katedry Notre Dame. Antonio Tajani mówił o tym na sesji plenarnej w Strasburgu.

W Niemczech były kandydat na szefa CDU Friedrich Merz zaproponował stworzenie niemieckiej inicjatywy obywatelskiej, która prowadziłaby zbiórkę pieniędzy na odbudowę katedry.

Światowe organizacje i zwykli ludzie nie pozostają bierni. Dyrektor generalny UNESCO Audrey Azoulay zadeklarowała, że w obliczu pożaru katedry Notre Dame w Paryżu, organizacja stoi ramię w ramię z Francją i wesprze ją w wysiłkach, które będą zmierzały do uratowania i wyremontowania świątyni.

Na stronie GoFundMe w poniedziałek na całym świecie wystartowało ponad 50 zbiórek związanych z pożarem katedry, powiedział John Coventry, rzecznik prasowy Go Fund Me. Nowojorskie Towarzystwo Dziedzictwa Francuskiego również utworzyło stronę, dzięki której można wpłacać pieniądze na odbudowę katedry. (nasze źródła: The Guardian, Polskie Radio, Devdiscourse)