Przyczyna skażenia Odry na razie nie jest potwierdzona. To ostatni oficjalny komunikat niemieckich władz lokalnych z regionu Brandenburgia. Nie wiadomo więc na razie, czy woda w Odrze jest skażona rtęcią.
– Przyczyna śmiertelności ryb na Odrze pozostaje niejasna nawet po uzyskaniu pierwszych wyników badań. Okazuje się, że przez Odrę przepływa jeszcze nieznana, silnie toksyczna substancja – podaje resort środowiska w rządzie landu Brandenburgia. To w tym landzie leży Frankfurt nad Odrą.
Obserwowany wpływ tej substancji na ekosystem sugeruje, że Odrę zatruły syntetyczne substancje chemiczne – wskazuje natomiast niemieckie ministerstwo. Nadal nie jest jasne, co było powodem pojawienia się tych substancji w Odrze.
Nie ma więc na razie informacji o zatruciu Odry rtęcią. W piątek mamy poznać pierwsze oficjalne wyniki analiz przeprowadzanych w Brandenburgii.
Polskie media przekazujące doniesienia o zatruciu Odry rtęcią cytują niemiecki portal rbb. Podał on w czwartek wieczorem – powołując się na swoje ustalenia – że laboratorium wykryło w próbkach wody z rzeki rtęć. Jej poziom miał być tak wysoki, że przekroczył skalę urządzenia pomiarowego, a badanie trzeba było powtórzyć.
Na informację podawaną przez lokalne niemieckie media powołała się także marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Polak. W mediach społecznościowych przestrzegła, że pod żadnym pozorem nie należy się więc zbliżać do Odry.
Podała także, że będzie wnioskować o ogłoszenie w związku z katastrofą stanu klęski żywiołowej:
Niemcy zbadali Odrę. Radio "Oderwelle" informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece.
Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt.
Składamy wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej! pic.twitter.com/eMYDBRahro— Elżbieta Anna Polak (@ElzbietaPolak) August 12, 2022
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, według konstytucji, może ogłosić Rada Ministrów.
Na razie brak oficjalnego potwierdzenia informacji o skażeniu Odry rtęcią.
Wyniki analizy z Niemiec
Urząd Ochrony Środowiska Brandenburgii przekazał próbki wody z Odry do Laboratorium Krajowego Berlin-Brandenburgia. Prowadzi ono badania wody pod kątem obecności substancji organicznych i związków aromatycznych. Wstępnych wyników tej analizy urząd oczekuje w piątek 12 sierpnia.
To, co wiadomo do tej pory, to że 8 sierpnia 2022 roku przez Odrę na wysokości Frankfurtu przeszła silna fala substancji organicznych. Od tego czasu kontynuowała swój bieg – obecnie jest na wysokości Schwedt – podawał w czwartek 11 sierpnia resort.
Do tego, jak wskazuje strona niemiecka, polskie władze nie zachowały odpowiednich procedur.
– Federalny Urząd Środowiska nie otrzymał raportu od władz polskich. Złożenia takiego raporty wymaga plan alarmowy i plan awaryjnym Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (IKSO) – podaje resort na swojej stronie.
Komisja ta działa od 1996 roku. Jej stroną są Czechy, Niemcy oraz Polską.
Więcej o sprawie skażenia Odry pisaliśmy w tys artykułach: