{"vars":{{"pageTitle":"Zatrucie Odry: Niemcy na razie nie potwierdzają, czy przyczyną jest rtęć [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ekologia","katastrofa-ekologiczna-na-odrze","najnowsze","niemcy","odra","rzeki"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"12 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":339749}} }
300Gospodarka.pl

Zatrucie Odry: Niemcy na razie nie potwierdzają, czy przyczyną jest rtęć [AKTUALIZACJA]

Przyczyna skażenia Odry na razie nie jest potwierdzona. To ostatni oficjalny komunikat niemieckich władz lokalnych z regionu Brandenburgia. Nie wiadomo więc na razie, czy woda w Odrze jest skażona rtęcią.

Przyczyna śmiertelności ryb na Odrze pozostaje niejasna nawet po uzyskaniu pierwszych wyników badań. Okazuje się, że przez Odrę przepływa jeszcze nieznana, silnie toksyczna substancja – podaje resort środowiska w rządzie landu Brandenburgia. To w tym landzie leży Frankfurt nad Odrą.

Obserwowany wpływ tej substancji na ekosystem sugeruje, że Odrę zatruły syntetyczne substancje chemiczne – wskazuje natomiast niemieckie ministerstwo. Nadal nie jest jasne, co było powodem pojawienia się tych substancji w Odrze.

Nie ma więc na razie informacji o zatruciu Odry rtęcią. W piątek mamy poznać pierwsze oficjalne wyniki analiz przeprowadzanych w Brandenburgii.

Polskie media przekazujące doniesienia o zatruciu Odry rtęcią cytują niemiecki portal rbb. Podał on w czwartek wieczorem – powołując się na swoje ustalenia – że laboratorium wykryło w próbkach wody z rzeki rtęć. Jej poziom miał być tak wysoki, że przekroczył skalę urządzenia pomiarowego, a badanie trzeba było powtórzyć.

Na informację podawaną przez lokalne niemieckie media powołała się także marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Polak. W mediach społecznościowych przestrzegła, że pod żadnym pozorem nie należy się więc zbliżać do Odry.

Podała także, że będzie wnioskować o ogłoszenie w związku z katastrofą stanu klęski żywiołowej:

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, według konstytucji, może ogłosić Rada Ministrów.

Na razie brak oficjalnego potwierdzenia informacji o skażeniu Odry rtęcią.

Wyniki analizy z Niemiec

Urząd Ochrony Środowiska Brandenburgii przekazał próbki wody z Odry do Laboratorium Krajowego Berlin-Brandenburgia. Prowadzi ono badania wody pod kątem obecności substancji organicznych i związków aromatycznych. Wstępnych wyników tej analizy urząd oczekuje w piątek 12 sierpnia.

To, co wiadomo do tej pory, to że 8 sierpnia 2022 roku przez Odrę na wysokości Frankfurtu przeszła silna fala substancji organicznych. Od tego czasu kontynuowała swój bieg – obecnie jest na wysokości Schwedt – podawał w czwartek 11 sierpnia resort.

Do tego, jak wskazuje strona niemiecka, polskie władze nie zachowały odpowiednich procedur.

Federalny Urząd Środowiska nie otrzymał raportu od władz polskich. Złożenia takiego raporty wymaga plan alarmowy i plan awaryjnym Międzynarodowej Komisji Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem (IKSO) – podaje resort na swojej stronie. 

Komisja ta działa od 1996 roku. Jej stroną są Czechy, Niemcy oraz Polską.

Więcej o sprawie skażenia Odry pisaliśmy w tys artykułach: