{"vars":{{"pageTitle":"Oprogramowanie biznesowe w firmie? Polskie przedsiębiorstwa odstają od unijnej średniej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["analiza-danych","dania","eurostat","firma","krajowa-izba-gospodarcza","najnowsze","oprogramowanie","oprogramowanie-biznesowe","polska"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"24 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":710849}} }
300Gospodarka.pl

Oprogramowanie biznesowe w firmie? Polskie przedsiębiorstwa odstają od unijnej średniej

Tylko 10,5 proc. polskich firm korzysta z oprogramowania do przetwarzania danych. To wynik gorszy niż unijna średnia. Krajowa Izba Gospodarcza ocenia, że taki rezultat może negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich przedsiębiorstw, bo gospodarka w coraz większym stopniu wymaga od nich zdolności do przetwarzania dużej ilości danych.

Jak wynika z danych Eurostatu, wykorzystanie narzędzi wspierających zarządzanie w polskich przedsiębiorstwach jest niższe niż średnio w UE (blisko 50 proc.) i wynosi 38,9 proc.

Analiza danych z najmniejszym zainteresowaniem

Po oprogramowanie do zarządzania zasobami (ERP) przedsiębiorstwa sięga 36 proc. polskich firm (średnia UE to 43,3 proc.). Z aplikacji do zarządzania relacji z klientami (CRM) korzysta 28,5 proc. firm (średnio w Unii to 25,8 proc.). Jednak w najmniejszym stopniu polskie działalności posługują się oprogramowaniem wspierającym analizowanie danych (BI). Sięga po nie tylko 10,5 proc. firm, podczas gdy średnia unijna pod tym względem wynosi 15,3 proc.

– Statystyki dla Polski pokazują, że w przypadku systemów ERP czy CRM polskie firmy nie odstają, a w niektórych przypadkach wypadają lepiej (jak w przypadku systemów CRM) od średniej UE. Dotyczy to szczególnie sektora średnich i dużych przedsiębiorstw. Największe różnice widoczne są w przypadku aplikacji do przetwarzania danych (BI), których wykorzystanie we wszystkich grupach przedsiębiorstw jest w Polsce wyraźnie niższe niż średnia UE. Może to negatywnie wpływać na konkurencyjność polskich firm w modelu gospodarczym, w coraz większym stopniu opartym na zdolnościach przedsiębiorstw do przetwarzania dużej ilości danych – ocenia Krajowa Izba Gospodarcza.

Duże firmy idą z duchem czasu

Podobnie jak w całej UE, także w Polsce poziom korzystania z aplikacji wspierających prowadzenie firmy zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Tylko 31,4 proc. małych firm (od 10 do 49 pracowników) posługuje się wspomnianymi systemami. Natomiast w przypadku firm zatrudniających powyżej 250 osób odsetek ten wynosi aż 93,7 proc.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Europejskim liderem pod względem rozpowszechnienia aplikacji e-biznesowych w przedsiębiorstwach jest Dania (73,6 proc. firm wykorzystuje aplikacje ERP, CRM, czy BI) a za nią plasuje się Finlandia (70,8 proc.). Najgorzej radzą sobie Rumunia i Bułgaria z wynikami poniżej 30 proc.

To też może Cię zainteresować: