{"vars":{{"pageTitle":"Orlen będzie produkował niskoemisyjne paliwo ze zużytych tłuszczów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["biopaliwa","fit-for-55","inwestycja","paliwa","pkn-orlen"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":196971}} }
300Gospodarka.pl

Orlen będzie produkował niskoemisyjne paliwo ze zużytych tłuszczów

PKN Orlen uzyskał zgodę zarządu na budowę jednostki HVO (uwodornienia olejów roślinnych) na terenie zakładu produkcyjnego w Płocku. Rozpocznie produkcję w połowie 2024 roku, a będzie kosztować około 600 mln złotych.

Instalacja HVO ma pozwolić wdrożyć na skalę przemysłową technologię polegającą na uwodornieniu oleju rzepakowego, oleju posmażalniczego (UCO) lub ich mieszanki. Produkt końcowy będzie stosowany jako dodatek do oleju napędowego lub paliwa lotniczego JET.

Biopaliwo lotnicze wyprodukowane w instalacji HVO z UCO, czyli zużytych tłuszczów, będzie spełniać kryteria określone dla SAF (Sustainable Aviation Fuel) – zrównoważonego paliwa lotniczego, czyli emitować mniej CO2 od obecnie stosowanych paliw.

„Moce produkcyjne instalacji wyniosą 300 tysięcy ton rocznie biodiesla lub biopaliwa lotniczego. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około 600 mln zł. Zakończenie inwestycji i rozpoczęcie produkcji planowane jest w połowie 2024 roku” – czytamy w komunikacie.

Inwestycja to część programu operacyjnego dla biopaliw, zapisanego w strategii PKN Orlen. Ma pozwolić spółce na spełnienie unijnych wymogów w zakresie zwiększania udziału biokomponentów w paliwach. Ma także wpłynąć na redukcję emisyjności paliw transportowych wprowadzanych na rynek, zgodnie z założeniami unijnego pakietu „fit for 55”.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 roku. Spółka jest notowana na GPW od 1999 roku.

Tak kończy Polski Ład. Co zostało z najważniejszej od lat reformy podatkowej?