{"vars":{{"pageTitle":"Orlen jako pierwszy będzie importować do Polski biometan","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezemisyjny-transport","biometan","biowodor","gaz-ziemny","pkn-orlen","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"26 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":253230}} }
300Gospodarka.pl

Orlen jako pierwszy będzie importować do Polski biometan

PKN Orlen, jako pierwsza firma w Polsce, w ramach działań pilotażowych zaimportował certyfikowany biometan, który jest odnawialnym odpowiednikiem gazu ziemnego. PKN Orlen kupił biometan od spółki RWE Supply & Trading i będzie go wykorzystywał na własne potrzeby.

Biometan charakteryzuje się podobnymi parametrami jakościowymi do gazu ziemnego, ale wyprodukowany jest z odpadów organicznych. Jego zużycie ogranicza więc wykorzystywanie innych paliw kopalnych. Biometan może służyć jako paliwo do produkcji m.in. biowodoru i być wykorzystywany w transporcie.

Dostrzegamy duży potencjał biometanu i chcemy go w pełni wykorzystać, dlatego zaimportowaliśmy certyfikowany biometan w ramach działań pilotażowych i konsekwentnie prowadzimy inwestycje, które w niedalekiej przyszłości umożliwią nam także jego produkcję. Podejmowane działania są elementem transformacji energetycznej i wpisują się w realizację naszych celów przechodzenia na paliwa nisko- i zeroemisyjne – powiedział prezes Daniel Obajtek.

Zaimportowany biometan został kupiony od spółki RWE Supply & Trading i będzie wykorzystany na potrzeby PKN Orlen – podaje spółka.

W Grupie Orlen kompetencje w obszarze biometanu rozwijane są również poprzez spółkę Orlen Południe, która nabyła trzy biogazownie rolnicze, w których z substratów rolniczych, odpadowych i pozostałości z przetwórstwa będzie produkowany biometan, wykorzystywany w przemyśle lub energetyce. Jednocześnie Orlen Południe wspólnie z PGNiG złożył wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki celowej, która zainwestuje w rozwój sieci nowoczesnych biometanowni.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r., a pakiet kontrolny ma Skarb Państwa.

Szczepienia przeciwko covid w Polsce uratowały życie 61 tys. osób – szacują ekonomiści IBS