{"vars":{{"pageTitle":"Orlen przymierza się do przejęcia Zakładów Azotowych Puławy. Podpisano list intencyjny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["azoty-pulawy","chemia","grupa-azoty","najnowsze","nawozy","petrochemia","pkn-orlen","przemysl"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"6 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":579865}} }
300Gospodarka.pl

Orlen przymierza się do przejęcia Zakładów Azotowych Puławy. Podpisano list intencyjny

PKN Orlen podpisał list intencyjny, który pozwala rozpocząć proces przygotowania do przejęcia Zakładach Azotowych Puławy. Spółka ma nadzieję zakończyć proces do końca roku.

– Podpisaliśmy list intencyjny, który rozpoczyna etap badań w kierunku koncentracji – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że już od lat dziewięćdziesiątych istniał pomysł konsolidacji polskich zakładów nawozowych. W 2010 roku Orlen przejął Anwil i była wtedy propozycja konsolidacji Puław z Anwilem, ale do tych połączeń nie doszło.

Z kolei w latach 2010-2012 Grupa Azoty dokonała połączeń korporacyjnych wszystkich zakładów nawozowych poza Anwilem.

– Chcemy być stabilni na rynku w tych trudnych czasach. W tych trudnych czasach trzeba dokonywać konsolidacji poszczególnych branż – powiedział też Daniel Obajtek.

Podkreślił, że Orlen ma środki na rozwój Zakładów Azotowych Puławy. Ma także doświadczenia w zakresie handlu gazem i rozwijania petrochemii.

– Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku – wskazał też prezes Orlenu.

Co zawiera list intencyjny

Po wyrażeniu zainteresowania przez PKN Orlen, podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy Grupą Azoty, Orlenem i Grupą Azoty Zakładami Azotowymi Puławy w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen ZA Puławy, poprzedzonej badaniem due diligence, podała Grupa Azoty.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Podpisany dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji – czytamy w komunikacie.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.

Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.

Polecamy też: