PKN Orlen podpisał list intencyjny, który pozwala rozpocząć proces przygotowania do przejęcia Zakładach Azotowych Puławy. Spółka ma nadzieję zakończyć proces do końca roku.
– Podpisaliśmy list intencyjny, który rozpoczyna etap badań w kierunku koncentracji – mówił prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej.
Przypomniał, że już od lat dziewięćdziesiątych istniał pomysł konsolidacji polskich zakładów nawozowych. W 2010 roku Orlen przejął Anwil i była wtedy propozycja konsolidacji Puław z Anwilem, ale do tych połączeń nie doszło.
Z kolei w latach 2010-2012 Grupa Azoty dokonała połączeń korporacyjnych wszystkich zakładów nawozowych poza Anwilem.
– Chcemy być stabilni na rynku w tych trudnych czasach. W tych trudnych czasach trzeba dokonywać konsolidacji poszczególnych branż – powiedział też Daniel Obajtek.
Podkreślił, że Orlen ma środki na rozwój Zakładów Azotowych Puławy. Ma także doświadczenia w zakresie handlu gazem i rozwijania petrochemii.
– Chciałbym ten proces przeprowadzić do końca roku – wskazał też prezes Orlenu.
Co zawiera list intencyjny
Po wyrażeniu zainteresowania przez PKN Orlen, podpisany został dokument o zachowaniu poufności oraz trybie udostępniania informacji pomiędzy Grupą Azoty, Orlenem i Grupą Azoty Zakładami Azotowymi Puławy w związku z zamiarem rozpoczęcia rozmów dotyczących potencjalnej akwizycji przez PKN Orlen ZA Puławy, poprzedzonej badaniem due diligence, podała Grupa Azoty.
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!
– Podpisany dokument reguluje zasady przekazywania informacji w ramach procesu due diligence GA Puławy. Nie stanowi on zobowiązania żadnej ze stron do przeprowadzenia transakcji – czytamy w komunikacie.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Grupa PKN Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 277,56 mld zł w 2022 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Polecamy też:
- Ruszyła budowa elektrowni gazowej PKN Orlen. Jej wartość to 2 mld zł
- Ładowanie elektryków i tankowanie wodorem. BGK dofinansuje projekty Orlenu
- Siedem lokalizacji w całej Polsce. Orlen pokazał, gdzie będą pierwsze SMRy
- Miliardy euro inwestycji rocznie, by przemysł stał się czysty. Polska nie jest wyjątkiem
- Zakłady Azotowe Kędzierzyn będą znów produkować nawozy z pełną mocą. Rozpoczyna się rozruch instalacji