{"vars":{{"pageTitle":"Ørsted już oficjalnie partnerem PGE przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["morskie-farmy-wiatrowe","offshore","orsted","orsted-polska","pge","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"7 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":130180}} }
300Gospodarka.pl

Ørsted już oficjalnie partnerem PGE przy budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku

PGE i Ørsted zbudują razem największą polską farmę wiatrową na Bałtyku. Partnerzy sfinalizowali umowę joint venture dla projektów Baltica 2 i Baltica 3.

Po sfinalizowaniu ogłoszonej 10 lutego umowy, PGE i Ørsted posiadają obecnie po 50 proc. udziałów w projektach Baltica 2 i Baltica 3. Składają się one na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję offshore w polskiej części Bałtyku.

Partnerzy wspólnie wybudują i będą eksploatować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 2,5 gigawatów.

W połowie marca Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na realizację umowy joint venture. Następnie partnerzy złożyli wniosek o rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym i sfinalizowali transakcję. To oznacza, że Ørsted objął 50 proc. udziałów w obu spółkach projektowych.

“Połączenie wiedzy i doświadczenia Ørsted i PGE stanowi solidny fundament dla realizacji tak ważnej inwestycji dla krajowej gospodarki, jaką jest budowa dwóch morskich farm wiatrowych w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Morza Bałtyckiego” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.


Czytaj także: Morska farma wiatrowa Baltica coraz bliżej rozpoczęcia budowy. Prąd z polskiego offshore’u ma popłynąć w 2026 roku


“Wniesiemy nasze wieloletnie doświadczenie na ten nowy rynek, aby dostarczać zieloną energię, rozwijać przemysł, tworzyć nowe miejsca pracy i wspierać Polskę w drodze do objęcia roli lidera branży offshore” – mówi Rasmus Errboe, wiceszef Ørsted Offshore, odpowiedzialny za Europę kontynentalną.

Baltica 2 i Baltica 3 mają przyczynić się do transformacji energetycznej Polski. Według PGE przyspieszą rozwój lokalnego łańcucha dostaw. Mają też pobudzić aktywność gospodarczą na wiele lat.

Obydwa etapy otrzymały już pozwolenia środowiskowe i podpisały umowy przyłączeniowe do sieci. 7 kwietnia 2021 roku uzyskały ze strony Urzędu Regulacji Energetyki kontrakty różnicowe.

Baltica 3 (1 GW) może zostać uruchomiona już w 2026 roku. Natomiast Baltica 2 (1,5 GW) przed 2030 rokiem.

Duński gigant energetyki wiatrowej Orsted wynajął biura w kompleksie Varso