Okres rozliczania podatku trwa, a oszuści nie śpią. Na celownik wzięli instytucje skarbowe i na fałszywych stronach internetowych, imitujących Ministerstwo Finansów czy Krajową Administrację Skarbową, próbują wyłudzić wrażliwe dane. Inną metodą jest podszywanie się pod urząd skarbowy i wysyłanie e-maili dotyczących nadpłaty podatku PIT.
Ministerstwo Finansów ostrzega, że oszuści proszą o podanie numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki czy numeru telefonu. Dzięki temu podatnik ma rzekomo „uzyskać dostęp do swojego podatku”.
„Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych takich jak PESEL czy numer rachunku bankowego. Przestrzegamy również, by nie podawać nikomu danych do logowania do e-Urzędu Skarbowego lub PIN-u do aplikacji e-Urząd Skarbowy” – przypomina ministerstwo.
Jak nie dać się oszukać?
Niektóre fałszywe strony przygotowane przez oszustów trudno odróżnić od prawdziwych stron resortu finansów. Zawsze należy szczególną uwagę zwracać na opis linku w adresie strony internetowej – oryginalna strona rządowa ma adres kończący się domeną [gov.pl].
Czujność powinna wzbudzić też metoda logowania. Na oryginalnej stronie znajduje się kilka dostępnych sposobów logowania, m.in. przez aplikację mObywatel, Profil Zaufany, e-Dowód oraz bankowość elektroniczną. Na fałszywych stronach najczęściej dostępna jest tylko ta ostatnia metoda.
E-maile z linkami z „urzędu skarbowego”
Ministerstwo Finansów dodaje, że do podatników trafiają również fałszywe e-maile z informacją o nadpłacie podatku PIT. Oszuści, podszywający się pod urząd skarbowy, proszą o potwierdzenie danych identyfikacyjnych oraz rachunku bankowego wskazanego do wypłaty.
„Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nigdy nie powiadamiają w e-mailach o weryfikacji deklaracji PIT i nie przesyłają w nich linków. Pracownicy resortu finansów nie nakłaniają podatników, by za pomocą bankowości elektronicznej potwierdzili dane rachunku w celu otrzymania zwrotu nadpłaty” – zwraca uwagę resort finansów.
Informację o nadpłacie podatku można znaleźć w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) na stronie podatki.gov.pl, gdzie można też śledzić status zwrotu podatku. Do aktualizacji rachunku bankowego, na który mają wpłynąć pieniądze, służy formularz dostępny w e-US. Numer rachunku można też zaktualizować przy okazji rozliczenia podatku w usłudze Twój e-PIT.
W przypadku wątpliwości dotyczących wiadomości e-mail lub SMS warto skontaktować się z instytucją, z której rzekomo pochodzi wiadomość w celu weryfikacji. Jeśli dzwoni osoba podająca się za urzędnika skarbowego i żąda wrażliwych informacji, można zadzwonić i wyjaśnić sytuację na infolinii KAS. Ministerstwo zachęca również do korzystania z platformy CERT, gdzie można zgłaszać wszelkie incydenty w zakresie cyberbezpieczeństwa.