Cyberbezpieczeństwo, inżynieria i analiza danych, informatyka i systemy inteligentne, to najbardziej oblężone kierunki w pierwszym etapie rekrutacji na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Uczelnia jako jedna z pierwszych podała wyniki pierwszego cyklu zapisów na studia na nadchodzący rok akademicki.
Z danych udostępnionych przez AGH wynika, że wśród najpopularniejszych kierunków studiów dominują te z branży IT, co potwierdza rosnące zainteresowanie młodych ludzi nowoczesnymi technologiami.
Cyberbezpieczeństwo numerem jeden
W pierwszym cyklu rekrutacyjnym najwięcej kandydatów przypadało na miejsce na kierunku Cyberbezpieczeństwo, gdzie o jedno miejsce ubiegało się aż 10,4 osoby. Na kierunku Inżynieria i Analiza Danych na jedno miejsce przypadało 9,1 kandydata. Informatyka i Systemy Inteligentne przyciągnęły 8 osób na miejsce, a Informatyka Stosowana 7,4 osoby na miejsce.
Na dalszych miejscach znalazły się Rewitalizacja Terenów Zdegradowanych z wynikiem 7,1 osoby na miejsce, Informatyka Społeczna (6,8 osoby na miejsce), Inżynieria Mechatroniczna (6,3 osoby na miejsce). Dalej były Energetyka (4,9 osoby na miejsce), Budownictwo (4,9 osoby na miejsce) oraz Automatyka i Robotyka (4,7 osoby na miejsce).
Największa liczba podań
Pod względem liczby złożonych podań, największą popularnością cieszył się kierunek Informatyka i Systemy Inteligentne, na który wpłynęły 844 podania. Na drugim miejscu uplasowała się Informatyka z 720 podaniami. Kolejne miejsca zajęły Automatyka i Robotyka (706 podań), Mechanika i Budowa Maszyn (612 podań) oraz Budownictwo (583 podania). Inżynieria i Analiza Danych przyciągnęła 546 kandydatów, Informatyka Stosowana 536, a Informatyka Społeczna 489 osób. Matematyka uzyskała 475 podań, a Cyberbezpieczeństwo 466.
Najgęstsze sito AGD przygotowała dla kandydatów na kierunkach związanych z informatyką i technologią. To na nich obowiązywały najwyższe progi punktowe odnotowano. Na kierunku Informatyka i Systemy Inteligentne próg wyniósł 992 punkty, a na Informatyce Społecznej 976 punktów.
Automatyka i Robotyka oraz Informatyka Stosowana miały progi na poziomie 960 punktów. Inżynieria i Analiza Danych miała próg 957 punktów, a Cyberbezpieczeństwo 950 punktów. Na Fizyce Technicznej próg wyniósł 930 punktów, a na Teleinformatyce 920 punktów. Informatyka Medyczna miała próg 910 punktów, natomiast Energetyka Odnawialna i Zarządzanie Energią 905 punktów.