{"vars":{{"pageTitle":"Oto najszczęśliwsze kraje świata w 2023 roku. Polska najwyżej w historii rankingu, ale nadal słabo","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dobrobyt","finlandia","main","najnowsze","najwazniejsze","ranking","ranking-najszczesliwszych-krajow","szczescie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"29 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":525202}} }
300Gospodarka.pl

Oto najszczęśliwsze kraje świata w 2023 roku. Polska najwyżej w historii rankingu, ale nadal słabo

Finlandia, Dania i Islandia są najszczęśliwszymi krajami na świecie, wynika z najnowszego World Happiness Report 2023. Polska daleko w zestawieniu.

Tegoroczny Raport o Szczęściu pokazuje, że globalne średnie zadowolenie z życia w latach 2020-2022 w dobie COVID-19 jest równie wysokie jak w latach przed pandemią. Ponadto, życzliwość wobec innych jest o około 25 proc. wyższa niż przed pandemią.

Raport opiera się na danych z globalnych badań przeprowadzonych w ponad 150 krajach. Kraje są klasyfikowane pod względem szczęścia w oparciu o średnie oceny jakości życia z trzech poprzednich lat. W tym przypadku od 2020 do 2022 roku.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Bądź jak Finlandia, a będziesz szczęśliwy?

Najszczęśliwszym krajem na świecie szósty rok z rzędu Finlandia jest, wynika z rankingu World Happiness Report.

Jaka jest recepta Finlandii na szczęście?  To przyjęcie holistycznego spojrzenia na dobrobyt całego społeczeństwa i jego członków sprawia, że oceny życia są lepsze, a kraje szczęśliwsze.

Finlandia, a tuż za nią kolejno Dania i Islandia osiągają bardzo dobre wyniki w miarach, które raport wykorzystuje do obliczenia poziomu szczęścia. Są nimi: średnia długość życia w zdrowiu, PKB na mieszkańca, wsparcie społeczne, niski poziom korupcji, hojność w społeczności, w której ludzie troszczą się o siebie nawzajem i wolność w podejmowaniu kluczowych decyzji życiowych.

Na czwarte miejsce wskoczył w tym roku Izrael ( z 9. miejsca w poprzedniej edycji). Dalej na liście znajdują się Holandia, Szwajcaria, Luksemburg i Nowa Zelandia.

Pierwszą dwudziestkę zamykają kolejno Austria, Australia, Kanada, Irlandia, Stany Zjednoczone, Niemcy, Belgia, Czechy i Wielka Brytania i Litwa. Ten ostatni kraj jako jedyny pojawił się w pierwszej dwudziestce po raz pierwszy.

Litwa w ciągu ostatnich sześciu lat systematycznie wspinała się z aż 52 pozycji w 2017 roku. na liście. Pozycja innych krajów regionu także się wzmocniła. Estonia wyladowała na 31. pozycji, a Łotwa na 41.

Polska awansowała na 39. miejsce i tym samym znalazła się na najwyższej pozycji w dziesięcioletniej historii raportu. Nieco gorzej było w roku 2019, kiedy Polska zajmowała miejsce 40. W zeszłym roku nasz kraj znajdował się 48. pozycji, w roku 2021 uplasował się na 44. a w 2020 roku na 43. miejscu.

W tym roku z pierwszej dwudziestki wypadła Francja zajmując 21. miejsce. w tegorocznym raporcie

W których krajach najtrudniej o szczęście?

Na ostatnim miejscu rankingu znajduje się Afganistan z numerem 137., a przedostatni jest Liban. Średnie oceny życia w tych krajach są o ponad pięć punktów niższe (w skali od 0 do 10) niż w 10 najszczęśliwszych krajach.

Inwazja Rosji na Ukrainę miała ogromny wpływ na spadek dobrobytu w obu tych krajach. Poziom życia na Ukrainie bardzo się obniżył, jednak „pomimo ogromu cierpienia i zniszczeń na Ukrainie, oceny życia we wrześniu 2022 roku pozostały wyższe niż po aneksji w 2014 roku, wspierane teraz przez silniejsze poczucie wspólnego celu, życzliwości i zaufania do ukraińskiego przywództwa” – wynika z raportu.

Na  tegorocznej liście Ukraina znalazła się na 92 miejscu, Rosja jest na 70. pozycji.

Szczęście tak, ale nie każdemu po równo

W raporcie przyjrzano się również bliżej tendencjom dotyczącym tego, jak nierównomiernie rozkłada się szczęście ludzi w wielu krajach. Zbadano lukę pomiędzy górną i dolną połową populacji. Różnica jest najmniejsza w krajach, w których prawie wszyscy są bardzo nieszczęśliwi, oraz w krajach z czołówki rankingu, w których odsetek nieszczęśliwych jest niewielki. Innymi słowy, ludzie są szczęśliwsi żyjąc w krajach, w których luka szczęścia jest mniejsza. Luki szczęścia w skali globalnej były dość stabilne, choć w wielu krajach afrykańskich zaobserwowano ich wzrost.

Pierwsza publikacja Światowego Raportu Szczęścia miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu pogląd głoszący, że szczęście może być promowane poprzez politykę publiczną oraz działania biznesu i społeczeństwa obywatelskiego zyskuje na popularności, a rządy coraz częściej korzystają z analizy, aby ukierunkować politykę na szczęście.

Badania World Happiness Report wykorzystują sześć kluczowych czynników, które pomagają wyjaśnić różnice w samoopisowym poziomie szczęścia na świecie: wsparcie społeczne, dochód, zdrowie, wolność, hojność i brak korupcji.

Czytaj także: