{"vars":{{"pageTitle":"Oto polskie miasta, w których życie jest najzdrowsze. Nowy ranking","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["demografia","edukacja","ekologia","jakosc-zycia","klimat","main","najnowsze","ranking","srodowisko","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"21 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":630275}} }
300Gospodarka.pl

Oto polskie miasta, w których życie jest najzdrowsze. Nowy ranking

Najlepsze warunki do zdrowego życia zapewnia Warszawa, wynika z najnowszej edycji raportu Indeks Zdrowych Miast. Stolica jest liderem w tym rankingu już drugi rok z rzędu.

Indeks Zdrowych Miast to efekt badania, w którym porównuje się jakość życia w ośmiu dziedzinach. Autorzy raportu analizują obszary takie jak zdrowie, ludność, usługi komunalne i społeczne, edukacja, mieszkalnictwo, środowisko, infrastruktura oraz przestrzeń. W każdej kategorii tworzone są subindeksy z wykorzystaniem danych statystycznych i to właśnie one składają się na ostateczny wynik.


Czytaj także: Tak się zarabia w największych polskich miastach. Najnowszy ranking płac


Analizowane są warunki dla zdrowego życia w miastach na prawach powiatu. Jak piszą autorzy raportu, są to największe miasta w Polsce, w których w końcu 2022 r. mieszkało według danych GUS niemal 12,4 milionów mieszkańców.

– W ostatnich latach obserwujemy, że liczba ludności w dużych miastach wzrasta – od 2018 r. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Rzeszowie przybyło niemal 180 tys. osób. Jednocześnie wiele miast je traci – szczególnie Łódź, Bydgoszcz, Zabrze, Bytom, Radom, Katowice i Częstochowa. Tworzenie odpowiedniej jakości życia dla mieszkańców jest jednym z ważniejszych zadań samorządów, w tym miast – piszą autorzy raportu.

Warszawa numerem jeden

Indeks Zdrowych Miast to syntetyczny wskaźnik, wyrażony w punktach. W sumie w pierwszym etapie weryfikacji wzięto pod uwagę zestaw ponad 100 różnych mierników, z których 64 złożyły się na wyodrębnione podobszary. Największą wagę w indeksie mają zdrowie (32,9 proc. oraz środowisko (22,1 proc.). W pierwszym przypadku pod uwagę brano m.in. programy profilaktyki zdrowotnej, które zalezą od miast. A w drugim – np. jakość powietrza w mieście.

W zestawieniu sporządzonym na tej bazie pierwsze miejsce zajęła Warszawa, uzyskując 69,3 pkt. Na drugim miejscu jest Bielsko Biała (68,2 pkt), na trzecim zaś Sopot (66,5 pkt).


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


– Tegoroczna edycja Indeksu potwierdza zróżnicowania, które obserwujemy pomiędzy miastami. Warto podkreślić, że nie ma miasta „idealnego”, które w każdym z obszarów byłoby liderem, ale też nie ma miasta „najgorszego”, wypadającego najgorzej we wszystkich kategoriach – piszą autorzy raportu.

O wysokiej pozycji Warszawy zdecydowało to, że wygrała ona w najbardziej punktowanej kategorii zdrowie. Wysoko była też w zestawieniu miast z najlepszą edukacją (zajęła drugie miejsce po Krakowie) i w kategorii Ludność i pokolenia (piąte miejsce, pierwsze zajął Rzeszów). Ale z drugiej strony w kategorii Środowisko nie było jej nawet w pierwszej dziesiątce. Najbardziej proekologicznym miastem jest Sopot.

Raport opracowali eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Grupy LUX MED.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy także: